han Zo Slovenska

TEŠÍTE sa na zvyšovanie dôchodkov? Od 1. júla pôjdu hore o DESATINU!

Dodatočné náklady skoršej mimoriadnej valorizácie dôchodkov, ktorú schválil parlament minulý týždeň a dôjde k nej už v polovici roka, predstavujú v roku 2023 približne 420 miliónov eur.

Ilustračný obrázok k článku TEŠÍTE sa na zvyšovanie dôchodkov? Od 1. júla pôjdu hore o DESATINU!
Zdroj: www.unsplash.com

Náklady v ďalších troch rokoch kompenzujú úsporu 120 až 150 miliónov eur, ktorá vznikla pri predchádzajúcej úprave mimoriadnej valorizácie vo februári tohto roka.

„V porovnaní v legislatívnym stavom platným do februára 2023 sú preto dodatočné náklady prítomné iba v roku 2023, ďalšie roky majú neutrálny vplyv,“ vyčíslila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Pripomenula, že minulý týždeň v utorok (23.5.) Národná rada (NR) SR opäť upravila spôsob valorizácie dôchodkov, a to už druhýkrát tento rok. Tým sa zmenila predchádzajúca úprava prijatá vo februári, ktorá mala platiť až od budúceho roka. Aktuálne schválená novela prináša mimoriadne zvýšenie dôchodkov už od júla 2023, a to o 10,6 %.

Ďalšie závery RRZ

„Pri tom sa vyhla chybe prítomnej v pôvodne predloženom návrhu z marca, dôsledkom ktorej by sa inflácia vo valorizácii dôchodkov zohľadňovala viacnásobne. Zároveň sa odstraňuje úspora v rokoch 2024 až 2026, zavedená prijatím predošlej úpravy valorizácie vo februári 2023,“ priblížila rozpočtová rada.

Vplyv na dlh verejnej správy dosiahne podľa RRZ v tomto roku 415 miliónov eur alebo 0,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Do roku 2026 sa zvýši na 811 miliónov eur alebo 0,6 % HDP.

„Ak by sme vplyv návrhu počítali v porovnaní s legislatívou platnou do februára 2023, dlh v roku 2026 by bol vyšší o 406 miliónov eur alebo 0,3 % HDP,“ doplnila fiškálna rada.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM