Webnoviny - Svet

Septembrová inflácia v SR nižšia ako priemer OECD

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Medziročná inflácia spotrebiteľských cien v krajinách združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v septembri zvýšila na 1,7 % z augustových 1,6 %. Informovala o tom OECD v stredu. Rast cien energií v septembri zrýchlil na úroveň 5,2 % z augustovej úrovne 4,8 %. Rast cien potravín sa zrýchlil na úroveň 2,3 % z augustovej úrovne 1,4 %. Septembrová medziročná inflácia nezahŕňajúca ceny energií a potravín sa v septembri oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila a zostala na úrovni 1,2 %.

Na Slovensku bola v septembri podľa informácii OECD medziročná inflácia spotrebiteľských cien na úrovni 1,1 %, čo bola nižšia úroveň v porovnaní s priemerom OECD. Ceny energií na Slovensku dokonca medziročne klesli, a to o 0,6 %. Ceny potravín však medziročne vzrástli viac, ako bol priemer OECD, a to o 3,9 %. Septembrová medziročná inflácia nezahŕňajúca ceny energií a potravín bola v SR vyššia oproti priemeru OECD, a to na úrovni 2 %.

V Japonsku v auguste už 20. mesiac pokračovala deflácia a spotrebiteľské ceny boli medziročne nižšie o 0,6 %. Inflácia zostala stabilná v USA na úrovni 1,1 %, Británii (3,1 %) a v Taliansku (1,6 %). V Nemecku boli v septembri ceny medziročne vyššie o 1,3 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti augustovej medziročnej inflácii na úrovni 1,0 %. Medziročná inflácia v rámci celej eurozóny v septembri zrýchlila na úroveň 1,8 % z augustových 1,6 %.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM