Zuzana Vajayová Rôzne

Šest mýtov o tichom zlodejovi kostí: Poznáte ich?

Osteoporóze sa často hovorí aj tichý zlodej kostí, a to úplne právom. Toto ochorenie môže mať totiž tichý priebeh a nahlodať vám tak, bez toho aby ste o tom vedeli,vašu opornú sústavu.

Je preto vhodné uvedomiť si, čo sú len mýty a čo fakty spojené v súvislosti s touto nepríjemnou chorobou.

Mýtus č. 1: Som príliš mladá/ý na to, aby som sa zaujímal/a o osteoporózu.

Fakt: Hoci je osteoporóza ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä po 50-tom roku života, nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste sa o osteoporózu zaujímali z hľadiska prevencie. Tá by mala zahŕňať zdravú a vyváženú stravu bohatú na vápnik a proteíny, dostatok vitamínu D a pravidelnú pohybovú aktivitu. Dôležité je tiež vyhýbať sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. Dostatok kostnej hmoty v mladosti je dôležitým východiskom pre zdravie kostí vo vyššom veku.

Mýtus č. 2: Osteoporóza je prirodzenou súčasťou starnutia

Fakt: V súčasnosti máme už pomerne dosť poznatkov o tomto ochorení a je známe, že nie u všetkých prichádza s vekom aj rednutie kostí. Vybudovanie silných kostí v mladosti, udržanie si ich zdravia počas dospelosti a pravidelná kontrola ich hustoty vo vyššom veku môže zminimalizovať riziko vzniku osteoporózy na minimum.

Mýtus č. 3: Iba staršie ženy trpia osteoporózou

Fakt: Osteoporóza nie je len „chorobou starších žien“. Stáva sa globálnym problémom a jej výskyt rastie so zvyšujúcim sa počtom a starnutím populácie. V skutočnosti môže rednutie kostí u žien začať už vo veku 25 rokov.

Mýtus č. 4: Mužov sa osteoporóza netýka

Fakt: Štúdie dokazujú, že výskyt osteoporózy u mužov je vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo – trpí ňou približne jeden z piatich mužov. Každá tretia zlomenina bedrovej kosti a každá piata zlomenina stavca sa týka práve mužov. Riziko vzniku zlomenín u mužov prudko stúpa s nadmernou, dlhotrvajúcou a pravidelnou konzumáciou alkoholu. Pravdepodobnosť vzniku osteoporotickej zlomeniny u mužov nad 50 rokov je porovnateľná s rizikom vzniku rakoviny prostaty.

Mýtus č. 5: Ak už máte osteoporózu, nemôžete svoj stav zlepšiť

Fakt: Steoporóza môže byť liečená niekoľkými odborníkmi – všeobecným lekárom, endokrinológom, gynekológom, reumatológom či ortopédom. Existuje niekoľko možností liečby, ktoré znižujú riziko vzniku zlomeniny stavca až o 65 % a ostatných zlomenín až o 70 %. Medikamentózna liečba, doplnky výživy zabezpečujúce dostatočný príjem vápnika a vitamínu D by mali byť dopĺňané pravidelnou fyzickou aktivitou, ktorá zlepšuje obratnosť a rovnováhu tela.

Mýtus č. 6: Osteoporóza nie je vážnou a už vôbec nie smrteľnou chorobou

Fakt: Osteoporóza je veľmi rozšíreným zdravotným problémom. Každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokov sú ohrození vznikom osteoporotickej zlomeniny, pričom riziko úmrtia na komplikácie spojené so zlomeninou bedrovej kosti je rovnaké, ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty. Osteoporózou trpí približne 75 miliónov ľudí v Európe, USA a Japonsku a predpokladá sa, že toto číslo sa zdvojnásobí v nasledujúcich 50 rokoch. Tiež sa odhaduje, že približne 225 miliónov ľudí v Európe, USA a Japonsku má zníženú hustotu kostí – osteopéniu. S prihliadnutím na demografické zmeny sa dá predpokladať, že najväčší nárast výskytu osteoporózy nastane v ázijských a latinskoamerických krajinách.

Autor: Diva.sk, TS Zdroj: Diva.sk Link: http://diva.aktuality.sk/…poznate-ich/

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM