Webnoviny - Svet

SIS údajne zhromažďovala informácie o strane 99%

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Na internete sa objavil ďalší údajný spravodajský dokument, ktorý tentoraz obsahuje tvrdenia vydávané za informácie o „osobách riadiacich občiansku iniciatívu 99 %, ako aj o prepojeniach daných osôb s ďalšími subjektmi“.

Podľa textu dokumentu o nich zhromažďovala informácie tajná služba od novembra 2011 do februára 2012 z otvorených i zakrytých zdrojov. V zverejnenom dokumente sa uvádza, že hnutie riadi a vo veľkej miere financuje Ivan Weiss (na kandidátke sa nachádza na 4. mieste) a jeho otec.

Dokument ďalej obsahuje mená ľudí, ktorí majú byť blízki Weissovi z podnikateľských kruhov a prostredia spravodajských služieb a spoločnosti, v ktorých pôsobil. Podobne sú tam aj informácie o jeho otcovi, pôsobiacom v zbrojných firmách. V dokumente sa tvrdí, že syn aj otec sú prepojení s rusko-izraelským podnikateľom, ktorý je údajne „jedným z najväčších predstaviteľov trhu pre nelegálne obchodovanie so zbraňami“.

Podľa textu s Weissom úzko spolupracuje bývalý novinár a bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth. Ten to však pre agentúru SITA odmietol. V dokumente na internete sa píše aj to, že Tóth sa vraj dlhodobo snaží o získanie informácií, resp. materiálov diskreditujúcich vedenie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, pretože práve tento subjekt považuje za hlavného konkurenta 99 %. Prioritný záujem pre neho údajne predstavujú osoby Igora Matoviča a Alojza Hlinu. Aj toto tvrdenie Tóth odmieta.

Tóth vraj riadi protesty cez údajnú priateľku Luciu Gallovú

V decembri 2011 sa vraj potvrdila informácia o angažovaní zahraničných poradcov vo volebnej kampani zo strany Ivana Weissa. Angažoval konzultačnú spoločnosť, o ktorej je známe, že manažovala prezidentskú volebnú kampaň Baracka Obamu (úspešne), a v roku 2010 prezidentskú volebnú kampaň Júlie Tymošenkovej na Ukrajine (neúspešne).

Podľa dokumentu mal Weiss dostať od niekoho prísľub, že ich kandidát Peter Vačok bude minister vnútra. Aj o Vačokovi sú v dokumente informácie, koho mal zastupovať ako advokát. „O týchto skutkových okolnostiach nič neviem, podľa mňa je to prezentácia, ktorá je v rozpore so skutočným stavom vecí. Je to jedna z foriem antikampane, vedenej proti nám,“ reagoval Vačok.

V dokumente sa uvádza, že v januári 2012 boli údajne získané spravodajské poznatky o prípravách na veľké protesty vyvolané zverejnením materiálu SIS na internete. Tóth vraj riadi protesty prostredníctvom svojej údajnej blízkej priateľky Lucie Gallovej. „Nikdy som ju nestretol. Neorganizujem Protest Gorila,“ uviedol Tóth.

Gallová odmieta zverejnené informácie. „Nemám a nikdy som nemala nič s Petrom Tóthom, ani so stranou 99 %,“ uviedla pre SITA. V dokumente sa spomína aj ďalší organizátor protestov Peter Pčolinský.

Dokument je vraj len slaboduchou znôškou nezmyslov

Zverejnený dokument nie je podľa strany 99 %- občiansky hlas žiadnym spisom SIS, ale slaboduchou znôškou nezmyslov, ktoré sú súčasťou diskreditačnej kampane proti strane, platenej „skorumpovanými parlamentnými stranami“.

„Podobné zlátaniny iba odpútavajú pozornosť od skutočného spisu SIS Gorila, ktorý odhaľuje najotrasnejšie a najzávažnejšie praktiky organizovaného zločinu v slovenskej politike za posledných 22 rokov,“ uviedla Michaela Salajová z tlačového oddelenia 99 %.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný na margo zverejneného dokumentu hovorí, že tam mnohé informácie sedia. Podľa jeho slov dokument vyzerá na spravodajský materiál, pri prvom pohľade sa zdá, že by mohol pochádzať zo zberu informácií niektorej spravodajskej služby. „Považujem to skôr za odpoveď na zverejnenie predchádzajúcich dokumentov, napríklad ITP Gorila, ktoré sú pripisované ľuďom z okruhu 99 percent,“ uviedol Žitný.

Slovenská informačná služba vylučuje akúkoľvek súvislosť činnosti spravodajskej služby so zverejnenými materiálmi a ďalej sa odmieta vyjadrovať „k iracionálnym výmyslom objavujúcim sa v predvolebnej kampani,“ uviedol hovorca SIS.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM