Webnoviny - Svet

Situácia na Hornáde je stále veľmi zlá

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Viktor Zamborský /div> POPRAD 4. júna (WEBNOVINY) – Napriek tomu, že rieka Hornád na hornom toku mierne poklesla, situácia v regióne je podľa šéfa krízového štábu v Spišskej Novej Vsi Mariána Bubeníka „veľmi zlá“. Najhoršia situácia je momentálne v oblasti Krompách, kde voda stále stúpa. „Je tam zaplavená fabrika SEZ Krompachy, evakuovali sme tam asi 500 občanov. Máme problémy s cestami, kde sa prelomili mosty,“ uviedol Bubeník. Levočský potok strhol za Spišskou Novou Vsou most na hlavnom ťahu z mesta smerom na Spišské Vlachy, Krompachy a Košice. Cesta je momentálne úplne uzavretá. Uzavretý je aj most v Kolinovciach, kde voda narušila jeho statiku. Medzi Kolinovcami a Prakovcami sa nedá prejsť. Hneď v sobotu začnú práce na provizórnom premostení Levočského potoka pri Spišskej Novej Vsi, kde armáda poskytne pontónový most. Podobné riešenie budú podľa Bubeníka nevyhnutné aj v Kolinovciach.

Zlá situácia je aj v Hnileckej doline. „Najhoršia situácia je v samotnom meste Gelnica, kde je poškodená úpravňa vody,“ dodal Bubeník. Krízový štáb tu zabezpečuje zásobovanie ľudí pitnou vodou pomocou cisterien. Medzi Prakovcami a Helcmanovcami je obmedzená doprava pre zosúvanie svahu. Od sveta sú odrezané obce Poráč a Rudňany, keďže jediná prístupová cesta cez Markušovce je pod vodou. Dostať sa nedá ani do Gelnice, kde sa nedá prejsť v smere od Jakloviec ani od Prakoviec.

Okrem Krompách, kde bolo nutné evakuovať približne 500 ľudí, bolo potrebné evakuovať aj ľudí v Markušovciach, Nálepkove, Spišských Vlachoch. Celkovo muselo byť zo svojich domovov evakuovaných len v týchto štyroch mestách a obciach približne 1 000 ľudí. Záplavy, aké dnes postihli región Spiša podľa Bubeníka tu neboli desiatky rokov. „Neviem či si to vôbec niekto pamätá,“ uviedol Bubeník.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM