Zo Slovenska

Situácia na Orave je alarmujúca! Na pomoc nastupuje armáda, VIDEO a FOTO

Vojaci budú pracovať na úrade aj v teréne, budú robiť kontroly dodržiavania opatrení – od reštauračných zariadení až po fitnescentrá.

Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Nepriaznivá epidemiologická situácia na Orave si od pondelka vyžiadala nasadenie vojakov. Vyše 50 príslušníkov ozbrojených síl pomáha na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne.

Podľa šéfky úradu Márie Varmusovej budú vojaci po zaučení schopní odpovedať na informačné telefonáty od obyvateľov. V prípade potreby budú tiež robiť základné kontroly ľudí v karanténe alebo pozitívne testovaných na nový koronavírus.

Pomoc vojakov

„Na podporu občanov SR boli vyčlenené ozbrojené sily. V rámci operácie Spoločná hradba budú plniť úlohy podľa pokynov RÚVZ. Našou úlohou bude pomáhať pri dohľadávaní kontaktov a s ďalšími úkonmi, ktorými nás riaditeľka regionálneho úradu osloví. Počty vojakov sa budú denne líšiť, budeme pracovať denne, koľko bude potrebné,“ priblížil pre médiá náčelník štábu 11. mechanizovaného práporu Martin Marián Golis.

Riaditeľka úradu doplnila, že takouto pomocou ich vojaci v momentálnej situácii veľmi odbremenia, keďže pre množstvo práce museli odsúvať iné činnosti a náplne RÚVZ. „Uľavilo sa nám. Predbežne je dohodnuté, že počas zlej epidemiologickej situácie nám budú vypomáhať až do odvolania. Chceli by sme, aby boli čo najkratšie, aby sa situácia v regióne stabilizovala, počty pozitívnych klesali a kroky, ktoré robíme, boli účinné a mali prospech pre zdravie a ochranu obyvateľov,“ zhodnotila Varmusová.

Armáda bude kontrolovať

Vojaci podľa nej budú pracovať aj v teréne, robiť kontroly dodržiavania opatrení – od reštauračných zariadení až po fitnescentrá. Po zacvičení a naštudovaní si opatrení hlavného hygienika a vlády SR budú obyvateľom podávať konkrétne informácie o testovaní, príznakoch či karanténe.

Od pondelka je v rámci operácie Spoločná hradba nasadených 262 vojakov v 14 mobilných odberových miestach, 12 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a 16 nemocniciach na celom území SR. Do konca týždňa predpokladá rezort obrany v boji s pandémiou nového koronavírusu nasadenie viac ako 500 vojakov.

Oravským hygienikom prišla na pomoc armáda
9
Galéria
Zdroj: EASYFOTO TASR/Miroslava Mlynárová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM