Ostatné športy

ŠKANDÁL vo svete športu: Gymnastky žalujú trénera! OHAVNÉ, čo im mal robiť

Gymnastky žalujú trénera, ktorý ich mal zneužívať. Ozrejmili, čo všetko robil im aj ďalším dievčatám.

Ilustračný obrázok k článku ŠKANDÁL vo svete športu: Gymnastky žalujú trénera! OHAVNÉ, čo im mal robiť
Zdroj: Unsplash.com

Dve gymnastky, ktoré tvrdia, že boli sexuálne zneužívané na elitnej akadémii v americkej Iowe, podali v pondelok 1. decembra žaloby na orgány dohľadu nad týmto športom a tvrdia, že nezabránili Seanovi Gardnerovi v obťažovaní dievčat napriek opakovaným sťažnostiam na správanie trénera.

Organizácia USA Gymnastics a americké Centrum pre bezpečný šport boli v decembri 2017 informované o „nevhodnom a zneužívajúcom správaní“ vrátane toho, že Gardner počas trénovania v telocvični v Mississippi objímal a bozkával dievčatá a dopúšťal sa ďalších prejavov obťažovania.

Zatkla ho FBI

Organizácie to riadne nevyšetrili, neodňali Gardnerovi trénerské oprávnenia, nenahlásili ho orgánom činným v trestnom konaní, ani nepodnikli iné kroky na ochranu športovcov. Tvrdia žaloby podľa webu cnn.com.

Táto nečinnosť umožnila Gardnerovi získať v roku 2018 novú prácu v štáte Iowa, kde boli podľa gymnastiek ony a ďalšie predškolské a dospievajúce dievčatá zneužívané napriek ďalším sťažnostiam na Gardnera, ktorého v auguste zatkla FBI. Inštitút založil prominentný tréner Liang „Chow“ Qiao, ktorý je známy tým, že vychováva olympijské šampiónky a bol tiež uvedený ako žalovaný.

Dočasné pozastavenie činnosti v roku 2022 voči Gardnerovi prišlo „po prijatí prvej správy o sexuálnom zneužívaní“ voči nemu a bolo zverejnené v jeho online databáze disciplinárnych opatrení. To bol „jediný dôvod, prečo Gardnerovi zakázali trénovať mladých športovcov v rokoch do jeho zatknutia“. Aktuálne je úplne dištancovaný z gymnastiky.

Natáčal ich a vraj aj…

Gardner čelí federálnym obvineniam z detskej pornografie za to, že v období od decembra 2017 do apríla 2018 údajne umiestnil skrytú kameru do spŕch v gymnastickom štúdiu v štáte Mississippi, aby nahrával svojich študentov. Vyšetrovatelia tvrdia, že vytvoril videá zobrazujúce detailné zábery najmenej 10 nahých alebo vyzlečených maloletých, ktoré získali z jeho počítačov minulý rok pri vyšetrovaní.

Kouč svoju vinu nepriznal a bol uväznený až do súdneho procesu, ktorý je naplánovaný na január 2026. V žalobách sa uvádza, že žalobcovia boli 11– a 12-ročné deti v telocvični u Chowa. Tvrdia, že boli vystavení „fyzickému, emocionálnemu a sexuálnemu zneužívaniu,“, až kým po rokoch z posilňovne neodišli.

Prihlásilo sa viacero gymnastiek

Medzi žalobcami je gymnastka Finley Weldonová a 19-ročná študentka Iowskej univerzity Hailey Gearová. Žiadajú bližšie nešpecifikované odškodné za svoje zranenia a náklady na liečbu. Zneužívanie nahlásilo niekoľko ďalších bývalých gymnastiek a očakávajú sa ďalšie žaloby.

Tvrdia, že všetci obžalovaní nedbali na to, aby reagovali na správy o Gardnerovom nevhodnom správaní. Kouč mal chcieť od dievčat, aby ho po každom tréningu v Mississippi dlho objímali a že vyhodil jedno dievča, ktoré to odmietlo.

Údajne mal nevhodné stretnutie za zatvorenými dverami s dievčaťom, ktoré slovne zneužíval, bozkával gymnastky na čelo, nadmerne pred nimi pil alkohol, hovoril sexuálne vtipy, mal nevhodné komentáre na sociálnych sieťach a prenasledoval jedno dievča, od ktorého dostal pokyn, aby ju prestal kontaktovať.

Žaloby tvrdia, že inštitúty pred prijatím Gardnera do zamestnania nevykonali adekvátnu previerku a naďalej ho zamestnávali aj po tom, čo dostali sťažnosti, že sa nevhodne dotýkal dievčat, keď ich pozoroval počas tréningu.

Akadémie v reakcii uviedli, že tréner prešiel štandardnou previerkou a po tom, ako sa mu v júli 2022 pozastavila činnosť, Gardnera prepustili, hoci „v tom čase nedošlo k žiadnemu zisteniu nevhodného správania“.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: SITA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM