Webnoviny - Svet

Skanska pripravuje žaloby proti pochybným tendrom

WEBNOVINY.SK

Bez popisu Foto: www.fredrikostberg.com BRATISLAVA/PRAHA 22. júla (WEBNOVINY) – Najväčšia stavebná firma v Českej republike Skanska, a.s. so sídlom v Prahe plánuje súdne napadnúť pochybné tendre a žiadať o náhradu zmareného zisku. Považuje ich totiž za zmanipulované a chce čistejšie podmienky pri zadávaní zákaziek vo verejnom sektore. Česká pobočka švédskej stavebnej spoločnosti Skanska AB si v súčasnosti vyberá právnu kanceláriu, ktorá dostane všetky zdokumentované prípady súťaží, z ktorých firmu vylúčili. „Vo všetkých sa budeme súdiť,“ uviedol generálny riaditeľ Skansky Dan Ťok pre štvrtkové vydanie českých Hospodářskych novin. Na Slovensku spoločnosť pôsobí pod názvom Skanska SK, a.s. so sídlom v Bratislave.

V súvislosti s prípravou žalôb Ťok ďalej povedal, že v tom má podporu švédskych majiteľov firmy, aj keby to malo pre Skansku v Českej republike a na Slovensku znamenať nižšie tržby. Skanska vlani v ČR utŕžila vyše 30 mld. CZK a mohla by mať oveľa vyššie tržby, keby podľa jej šéfa nebola neprávom vyradená z mnohých tendrov. „Ide o desiatky prípadov, ktoré budeme riešiť. Som presvedčený, že väčšine z nich prekážame, že sme boli vylúčení neprávom a od investora potom budeme chcieť náhradu zisku. A budeme sa súdiť až do samého konca,“ dodal Ťok pre HN.

Skanska vyzvala v júni 25 českých a 20 slovenských právnych kancelárií k účasti vo výberovom konaní. Cez prvé kolo prešlo 15 a koncom leta bude ďalšie kolo. Víťaza chce firma vybrať na jeseň a potom začne podávať žaloby.

Na Slovensku bola Skanska nedávno vylúčená z tendra Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) na modernizáciu železničnej trate Zlatovce – Trenčianska Teplá. Obstarávateľ zdôvodnil vyradenie firmy tým, že údajne nedostatočne vysvetlila ponúknutú cenu. ŽSR zamietli jej žiadosť o nápravu tohto rozhodnutia. Skanska v tendri so štyrmi účastníkmi navrhla najnižšiu cenu, a to takmer 201 mil. eur pri predpokladanej cene zákazky vyše 296 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Skanska chce podať proti vyradeniu námietku na Úrad pre verejné obstarávanie.

„Nehodláme sa zmieriť s tým, že nás budú strihať ako ovce a my budeme mlčať. Napadneme každú súťaž, z ktorej nás vylúčili, pokiaľ budeme mať dôkaz, že to nebolo správne,“ pokračuje Ťok v HN. Podklady pre prvé žaloby sú podľa neho už pripravené, o konkrétnych kauzách však hovoriť nechce.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM