Webnoviny - Svet

Skauti vynesú betlehemské svetlo na Lomnický štít

WEBNOVINY.SK

Lomnický štítFoto: SITA/Rastislav Ovšonka POPRAD 18. decembra (WEBNOVINY) – Betlehemské svetlo pokoja vynesú v nedeľu skauti z Podtatranskej skautskej oblasti na Lomnický štít vo Vysokých Tatrách. Na tomto najvyššie stále obývanom mieste na Slovensku vo výške 2 632 metrov zasvieti betlehemské svetlo už 17-krát. Plamienok z Baziliky narodenia Pána v Betleheme prekoná počas výstupu, z Popradu na Lomnický štít výškový rozdiel okolo 1 960 metrov a dvoma lanovkami vzdušnú vzdialenosť 5,5 kilometra, aby tak mohlo opäť svietiť nad Slovenskom. Betlehemské svetlo pokoja bude svietiť nielen stálej službe zamestnancov lanovky, meteorológom a astronómom, ale aj všetkým návštevníkom Lomnického štítu. „Takto sa betlehemské svetlo pokoja dostane aj k tým ľuďom, ktorí by inak nemali možnosť si ho pre pracovné povinnosti odpáliť,“ uviedol koordinátor podujatia Martin Gallik.

Skauti vyrazia s plamienkom zo železničnej stanice v Poprade o 7:39 do Tatranskej Lomnice, kde sa očakáva ich príchod o 8:05. Zo železničnej stanice v Tatranskej Lomnici sa skauti presunú do údolnej stanice kabínkovej lanovky, ktorá ich vyvezie na Skalnaté pleso. Neskôr skupina skautov vyvezie betlehemské svetlo pokoja visutou lanovkou na Lomnický štít. Tu ich budú čakať zamestnanci lanovky a pracovísk Slovenskej akadémie vied.

Vynesenie betlehemského svetla pokoja na Lomnický štít, je vyvrcholením tohto tradičného skautského podujatia. Betlehemské svetlo vďaka skautom z celej Európy, žiari okrem pomyselnej strechy nad Slovenskom, z Lomnického štítu a všetkých kútov Slovenska aj v takmer 25 štátoch Európy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM