Webnoviny - Svet

Školáci dostanú vysvedčenie, začínajú sa im prázdniny

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – V Bratislave dostanú žiaci za vysvedčenie koncert

Žiakom sa začínajú letné prázdniny, bratislavské Staré Mesto pre ne na piatok pripravilo koncert. Ako agentúru SITA informoval staromestský hovorca Tomáš Halán, deti sa môžu prísť zabaviť na Hviezdoslavovo námestie od 14:00, vystúpia Dominika Šuľáková a Juraj Zaujec, ktorí sú známi z televíznej speváckej šou.

Okrem toho podľa Halána deti čaká maľovanie na tvár, cukrová vata, pukance, balóny či klauniáda. Súčasťou programu bude aj vyhodnotenie projektu Poznaj Staré Mesto, ktorého časť bola venovaná aj vzdelávaniu detí o histórii Bratislavy.Žiaci základných a stredných škôl sa v piatok vyberú do školy posledný raz v školskom roku 2011/2012, aby si prebrali vysvedčenia.

Potom ich až do konca augusta čaká dvojmesačný oddych. Vyučovanie v školskom roku 2012/2013 sa opätovne začne 3. septembra.

Na rozdiel od základných a stredných škôl budú materské školy fungovať aj počas prázdnin, avšak v obmedzenom letnom režime. Zo zákona v lete zatvoriť nesmú, no môžu sa s rodičmi dohodnúť na špeciálnom režime.

„Napríklad tak, že dieťa bude chodiť do materskej školy len na pol dňa, alebo len niektoré dni v týždni,“ uviedol hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

V miestach, kde je viac materských škôl jedného zriaďovateľa, sa počas prerušenia prevádzky materskej školy deti sústreďujú do niektorej z nich. V súčasnosti navštevuje škôlky viac než 144-tisíc detí.

V ideálnej rodine vysvedčenie rodičov neprekvapí

V ideálnej rodine by sa nemalo stať, že dieťa prinesie domov vysvedčenie, ktoré rodičov prekvapí. Upozorňuje na to psychologička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Košiciach Katarína Maliňáková.

„Pokiaľ majú zdravý záujem o prospech dieťaťa počas celého roka, mali by mať predstavu o tom, čo bude vysvedčenie obsahovať,“ uviedla pre agentúru SITA Maliňáková. V prípade, že známky na konci roka predsa len rodičov zaskočia, mali by zvážiť, prečo sa tak stalo. Dôvodom nemusí byť len výkon dieťaťa, jeho nedostatočná snaha či nedôslednosť, ale aj nadmerné očakávania od dieťaťa.

Podľa Maliňákovej je vhodné dieťa podporiť a motivovať napriek horším známkam, pretože časom sa môže jeho prospech zlepšiť. Je namieste, ak rodič prejaví nespokojnosť alebo sklamanie a dieťa upozorní, že verí v jeho lepší výkon. Fyzické tresty však psychologička za vhodné nepovažuje.

„Môžu v dieťati vystupňovať strach natoľko, že bude reagovať nevhodne – útekom z domu, stratou vysvedčenia, a podobne,“ hovorí Maliňáková. Pre školáka je často trestom už vedomie, že nesplnil očakávania rodičov a že zostane bez odmeny, na ktorej sa vopred dohodli.

Motivovať treba slovami, nie darmi

Najlepším spôsobom ako motivovať svoju ratolesť je podľa psychologičky nemateriálna odmena. „Motivácia založená len na materiálnych odmenách by mohla v dieťati vzbudzovať pocit, že učenie je dobré len na to, aby dosiahlo čo chce, v krajnom prípade dochádza zo strany dieťaťa k vydieraniu rodičov,“ hovorí Maliňáková.

Do popredia by mali posúvať samotnú potrebu školáka byť dobrým a podporovať jemné súperenie. Vštepovanie dôležitosti vzdelania je však ťažké najmä u malých detí. „Ak bude rodič pravidelne počas celého roka pozitívne reagovať na školské úspechy dieťaťa, ono samo bude v sebe rozvíjať potrebu dosiahnuť čo najlepší výkon,“ hovorí Maliňáková.

Ak sa rozhodne odmeniť školáka materiálne, je dobré sa na forme odmeny dohodnúť vopred, možno už na začiatku školského roka. „Dieťa sa tak učí samo hospodáriť so známkami a v prípade potreby snažiť sa známky si vylepšiť,“ odôvodňuje Maliňáková.

Deti si zajazdia na košickej železničke zadarmo

Začínajúce najdlhšie prázdniny v roku môžu všetci školáci odštartovať veľkolepo na košickej Detskej historickej železnici. Každé dieťa s tohtoročným vysvedčením totiž pocestuje v sobotu 30. júna zadarmo.

Ako uviedol hovorca Igor Holéczy, stačí, ak školáci vysvedčenie počas jazdy predložia detským sprievodcom vo vlaku a cestu oboma smermi majú bezplatne. Detská železnica tak ocení všetkých žiakov, ktorí sa počas roka v školských laviciach usilovali rozšíriť si svoje vedomosti.

„Privítame každé dieťa s vysvedčením, dobré vysvedčenia pochválime, študentov so slabšími známkami sa zas budeme snažiť motivovať k lepšiemu štúdiu,“ povedal Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice, ktoré známu železničku v Čermeľskom údolí prevádzkuje. Deti počas víkendu povozia historické rušne Danka a populárna parná lokomotíva.

„Naša železnička je jedinou prevádzkovanou detskou železnicou na Slovensku, touto akciou chceme deti odmeniť za ich usilovnosť v škole,“ doplnil Lehotský. Jazdu vláčikom budú mať školáci s vysvedčením zadarmo vôbec po prvý krát v histórii železničky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM