Skrátenie pracovnej doby v priemysle nevidia reálne: Dôvodom je nedostatok zamestnancov

Podniky budú potrebovať podľa Asociácie priemyselných zväzov do budúceho roku obsadiť dokopy okolo 45 000 pracovných miest. Skrátenie pracovného času preto podľa nich nie je možné.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Skrátenie pracovnej doby v priemysle nevidia reálne: Dôvodom je nedostatok zamestnancov
Zdroj: TASR

Súčasný stav na trhu práce neumožňuje zamestnávateľom v tomto roku diskutovať o možnosti skracovania pracovného času. Dôvodom je nedostatok zamestnancov. Tvrdí to Asociácia priemyselných zväzov (APZ) v reakcii na vyjadrenia odborárov, že by chceli v tomto roku na pôde tripartity otvoriť tému kratšieho pracovného času.

Chýbajúca pracovná sila

APZ upozorňuje na to, že v automobilovom, strojárskom, stavebnom, hutníckom či elektrotechnickom priemysle bude potrebné do roku 2020 obsadiť dokopy okolo 45 000 pracovných miest. „Skrátenie pracovnej doby by znamenalo nevyhnutnú potrebu prijať ďalších zamestnancov, a to najmä vo firmách, ktoré majú nepretržitú prevádzku. Mnohé priemyselné podniky už v súčasnosti odmietajú zákazky pre nedostatok ľudí,“ upozornil v stanovisku pre médiá viceprezident APZ a prezident Zväzu elektrotechnického priemyslu SR Róbert Verbich.

Kolektívne vyjednávanie

APZ sa preto prikláňa k variantu, aby sa o pracovnej dobe rozhodovalo aj naďalej prostredníctvom kolektívneho vyjednávania. Takéto stanovisko k tejto problematike zaujali aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR