Webnoviny - Svet

Škrty v rozpočte schválil už aj český Senát

WEBNOVINY.SK

Český premiér Petr NečasIlustračné foto SITA, APPRAHA 12. novembra (WEBNOVINY) – Úsporné opatrenia z dielne českej vlády prešli v piatok aj Senátom, teda hornou komorou českého parlamentu. Dolná komora ich schválila už minulý týždeň. Senátori schválili okrem iného zníženie štátnej podpory stavebného sporenia na polovicu, ako aj zníženie štátneho príspevku politickým stranám o päť percent. Toto opatrenie české médiá kritizujú ako čisto symbolické.

Najkontroverznejšou súčasťou úsporného balíčka je dočasné zvýšenie daní Minister financií Miroslav Kalousek pôvodne presadzoval zvýšenie daní nastálo, nakoniec však prešla vízia premiéra Petra Nečasa, aby sa dane zvýšili len v budúcom roku. Vláda to odôvodňuje tým, že potrebuje jednorazovo viac prostriedkov v štátnej kase, aby mohla účinnejšie bojovať proti dôsledkom povodní. České médiá však upozorňujú, že plán zvýšenia daní bol pripravený ešte predtým, ako povodne na Českú republiku udreli.

Úsporné rozpočtové opatrenia musí ešte podpísať prezident Václav Klaus To by mala byť len formalita, keďže prezident dlhodobo avizuje, že tieto opatrenia podporí. Tvrdo s nimi však nesúhlasia odbory a opozícia vedená sociálnymi demokratmi. Odborári plánujú na protest proti úsporným opatreniam na 8. decembra celoštátny štrajk.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM