MI Zo Slovenska

Skvelá správa! Do slovenských nemocníc môžu prísť pomôcť nórski lekári

Vyčerpaným slovenským zdravotníkom by mohli prísť pomôcť nórski lekári, ktorí študovali medicínu v Martine. Ako je možné, že Nóri si to môžu dovoliť?

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa! Do slovenských nemocníc môžu prísť pomôcť nórski lekári
Zdroj: TASR/AP

Na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine študujú stovky nórskych študentov. Je prirodzené, že za roky štúdia si vytvorili k Slovensku vzťah.

Europoslancovi za Progresívne Slovensko Michalovi Šimečkovi preto napadlo využiť to a požiadať ich o pomoc pre vyťažené slovenské nemocnice. Odpoveď je veľmi priaznivá.

Už sa to rozbieha

Michal Šimečka na Facebooku uviedol, že nórskych absolventov medicíny v Martine už neformálne oslovil Ján Zima, prezident Nórsko-slovenskej obchodnej komory v Osle, s ktorým na nápade spolupracuje.

„Skvelé je, že v priebehu jediného dňa začali prichádzať prvé pozitívne odpovede – a ide o vysoko kvalifikovaných lekárov, z ktorých niektorí hovoria plynulo po slovensky,“ píše M. Šimečka.

Dodáva, že v Nórsku sú stovky takýchto absolventov medicíny v Martine, ktorí majú stále vrúcny vzťah k Slovensku a radi prídu pomôcť, keď treba. Výhodou je, že dobre poznajú slovenský zdravotnícky systém, miestne nemocnice a viacerí aj jazyk.

Najprv však musí o takúto pomoc oficiálne požiadať slovenská vláda. Europoslanec Šimečka tvrdí, že s touto myšlienkou už oslovil ministra zdravotníctva Mareka Krajčího i ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.

„Obaja zareagovali pozitívne. Cením si, že v týchto chvíľach ide politika jasne bokom a snažíme sa spolu o správnu vec,“ dodal M. Šimečka.

Nórsky príklad

Pandémia koronavírusu momentálne zúri v celej Európe. Ako je teda možné, že Nóri by mohli uvoľniť svojich lekárov pre potreby Slovenska? Vysvetlením je, že v severskej krajine je situácia pomerne priaznivá.

V Nórsku zaznamenali 14. januára len 454 nových prípadov Covid-19 a tri obete. Celkovo tam k tomuto dňu podľahlo pandémii koronavírusu len 511 obetí.

Situácia v Nórsku je pritom porovnateľná so Slovenskom, keďže obe krajiny majú zhruba rovnaký počet obyvateľov – viac ako päť miliónov. Katarína Urbanová žije v nórskom Trondheime a v komentári pod statusom M. Šimečku vysvetľuje, ako Nóri dosiahli také dobré výsledky v bojí s pandémiou.

„Tu funguje veľa PCR testov za deň, dohľadanie kontaktov a následná karanténa. Za jej porušenie sa dávajú pokuty. Po Vianociach boli prijaté prísnejšie opatrenia, ale sú len odporúčané,“ píše K. Urbanová.

Konkrétne vláda odporučila Nórom, aby sa aspoň dva týždne nestretávali a pracovali z domu. V baroch a reštauráciách sa zakázalo podávanie alkoholických nápojov. Zaujímavosťou je, že rúška sú tiež len odporúčané v obchodoch a MHD.

Rozdielny je aj politický prístup k riešeniu situácie. Protipandemické opatrenia navrhujú odborníci a opozícia ich nikdy nespochybňuje. „Premiérka je na tlačovke iba keď sa oznamujú dôležité zmeny,“ dodáva K. Urbanová

Ilustračné foto

Mám dobré správy. Včera som oslovil ministrov zdravotníctva aj zahraničia, Mareka Krajčího a Ivana Korčoka, aby sme...

Posted by Michal Šimečka • Progresívne Slovensko on Thursday, January 14, 2021

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM