Správy

Skvelá správa: Vzácny sokol červenonohý sa vrátil na Slovensko

Vďaka projektu "Life Redfoot", v rámci ktorého slovenskí a maďarskí ochranári inštalovali búdky a zaviedli intenzívny monitoring, sa vzácny sokol červenonohý vrátil na Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa: Vzácny sokol červenonohý sa vrátil na Slovensko
Zdroj: TASR

Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku zistili, že sokoly sa do krajiny úspešne vracajú po svojich cestách z Afriky.

V roku 2012 bol sokol červenonohý na Slovensku považovaný za takmer vyhynutý druh. „Doposiaľ najvyšší zaznamenaný počet vyletených mláďat 41 nás potešil v roku 2017, kedy na spoločnej lokalite hniezdilo rekordných 16 párov,“ povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Ochranári tento rok okrúžkovali sedemnásť párov, vrátane prvých troch mláďat. Pomocou označovania sa im podarilo zistiť pôvod trinástich sokolov. „Ôsmi z nich sú sokoly, okrúžkovaní ako mláďatká na Slovensku v roku 2016 alebo 2017 a päť jedincov pochádza z Maďarska. Pre záchranu druhu je napríklad absolútne zásadné zachovať aspoň zvyškovú populáciu. Tá na aktuálnom hniezdisku prilákala jedince vracajúce sa zo svojich afrických zimovísk. Zapáčilo sa im tu a ostali hniezdiť, alebo pomáhať pri výchove mláďat,“ vysvetlil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

S výskytom sokola červenonohého súvisí prítomnosť ďalších druhov s podobnými nárokmi na život. „Z jeho návratu profituje oveľa viac druhov, než si možno myslíme. Preto sme sa rozhodli zapojiť aj verejnosť. Kampaň Posvieť si na fešáka informuje najmä na Instagrame o dôležitosti ochrany poľnohospodárskej krajiny, na ktorú je viazaných množstvo vzácnych druhov,“ dodala Deutschová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM