Rôzne

Skvelá správa z Novej Cvernovky: Ľudia bez domova si prvýkrát môžu prenajať vlastné bývanie

Housing First Cverna je pilotný projekt bývania pre ľudí bez domova. Spúšťajú ho občianske združenie Vagus a Nadácia Cvernovka.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa z Novej Cvernovky: Ľudia bez domova si prvýkrát môžu prenajať vlastné bývanie
4
Galéria
Zdroj: Nadácia Cvernovka

Ľudia bez domova v Bratislave dostávajú prvýkrát možnosť prenajať si vlastné bývanie. Umožniť im to má pilotný projekt Housing First Cverna, teda ‚bývanie ako prvé‘. Spúšťajú ho občianske združenie (OZ) Vagus a Nadácia Cvernovka, ktorá má v dlhodobom prenájme priestory bývalého internátu spadajúceho do komplexu bývalej strednej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici.

Bytové zázemie

Práve získanie bývania považuje Vagus za najefektívnejší krok na to, aby sa ľudia bez domova mohli opäť prinavrátiť do bežného života. Poukazujú na to aj výsledky mnohých štúdií. Housing First totiž v súčasnosti funguje v mnohých krajinách sveta. „Tento prístup je v zahraničí úplne bežný. A nie je o tom, že vyčleníte byty ľuďom, rozdáte im ich a tým to končí,“ hovorí projektový riaditeľ OZ Vagus Sergej Kára.

Housing First ponúka ľuďom bez domova na určitý čas bytové zázemie, ktoré im mám pomôcť postaviť sa opäť na nohy, avšak nelinkuje, čo majú robiť. Prenajímajú si bytovú jednotku, a to za podmienok spolunažívania a finančných podmienok, pričom pravidelné platby sú prispôsobené finančným možnostiam. „Prvé dva mesiace sú zdarma, aby sa vedel pohnúť z miesta a získať príjem a v ďalších finančných fázach sa nájom postupne zvyšuje,“ priblížil Kára.

V prvom rade ide podľa neho o férovosť a také sú aj podmienky nájomného vzťahu. „Mnoho ľudí, ktorí sú bez domova, si prenajímajú miesta v ubytovniach či nocľahárňach. Obrovským fenoménom sú komerčné ubytovne, českí kolegovia ho nazývajú obchod s chudobou,“ konštatuje Kára na margo prenájmu priestorov v často nevyhovujúcom stave zo strany súkromných vlastníkov za neprimeraných a často zmluvne nevymožiteľných podmienok.

Pilotný program

V prvej fáze pilotného projektu sú k dispozícii tri bytové jednotky. Priestory sa podarilo zrekonštruovať a zariadiť vďaka niekoľkým súkromným partnerom. „Je to málo, je to kvapka v mori. Sme si toho plne vedomí, ale na bratislavské podmienky je to obrovský úspech,“ podotýka Kára.

A to aj preto, že občianske združenie na projekte nespolupracuje v súčasnosti s mestskou ani žiadnou z miestnych samospráv. Otvorené dvere našlo združenie v Nadácii Cvernovka. Tá má od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v dlhodobom prenájme budovu bývalej školy na Račianskej ulici, kde v súčasnosti funguje Nová Cvernovka a v minulom roku predstavila koncept pre susednú budovu bývalého internátu.

Priložili ruku k dielu

Podľa správcu nadácie Branislava Čavoja ide o koncept cohousing modelu, teda modelu dostupného bývania. „Kde budeme kombinovať rôzne sociálne a vekové skupiny,“ hovorí Čavoj. Po rekonštrukcii priestorov, na ktoré nadácia zháňa peniaze, tam budú môcť bývať nielen ľudia z kreatívneho priemyslu, ale komunitné bývanie tam nájdu aj spoločensky nie dobre postavené povolania, ako napríklad učitelia, sociálni pracovníci či umelci. Súčasťou bude tiež Housing First, ktorý má iniciovať sociálne interakcie a kontakty medzi ľuďmi.

Že to má zmysel, približuje Čavoj na príbehoch ľudí, ktorí z rôznych príčin prišli o strechu nad hlavou, často vyučených remeslu, ktorí nadácii pomáhajú pri obnove priestorov. „Tým, že dostali príležitosť, dali sme im šancu na zastabilizovanie a rozvinutie sa. A zmena je u mnohých viditeľná,“ hovorí Čavoj.

Okrem konceptu rekonštrukcie priestorov bývalého internátu sa má vypracovať aj štúdia z pilotného programu Housing First Cverna. Tú chce následne Vagus poskytnúť mestu, mestským častiam či kompetentným štátnym inštitúciám, aby sa táto téma dostala do komunálnej i verejnej politiky.

Byty Cvernovka
4
Galéria
Zdroj: Nadácia Cvernovka
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM