Webnoviny - Svet

SkyToll: Normalizácia na hraniciach až vo februári

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Prevádzkovateľ mýtneho systému, spoločnosť SkyToll, očakáva normalizáciu situácie na hraničných priechodoch začiatkom februára. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SkyToll Matej Okáli, firma ešte budúci týždeň očakáva nárast registrácie zahraničných autodopravcov. Súčasnú situáciu napríklad na hraničnom priechode v Rajke označil už za normálnu.

Kolóny kamiónov na hraničných priechodoch sú podľa šéfa SkyTollu spôsobované najmä zahraničnými dopravcami, ktorí nevyužili možnosť zaregistrovať sa včas do mýtneho systému. „Všetci vodiči, ktorí majú palubnú jednotku a zaregistrovali svoje vozidlá do prvého januára, môžu dnes prechádzať na všetkých hraničných prechodoch bez čakania, absolútne bez problémov,“ uviedol Okáli. Dodal, že SkyToll upozorňoval na problém dlhých radov už počas registrácie v minulom roku. Podľa neho zmeny pravidiel v mýtnom systéme spoločnosť nerieši. „SkyToll je prevádzkovateľom systému a otázka ohľadom úsekov, ako aj ďalších parametrov, je otázka na ministerstvo dopravy,“ povedal šéf SkyTollu.

Elektronický výber mýta za prvých šesť dní ostrej prevádzky vybral na mýtnych transakciách pre štát takmer 827 tis. eur. „Vozidlá, ktoré podliehajú povinnosti platiť mýto prešli po spoplatnených úsekoch ciest spolu vyše 5,4 mil. kilometrov,“ uviedla vo štvrtok spoločnosť SkyToll. Ako firma ďalej informovala, k štvrtku je do mýtneho systému zaregistrovaných viac ako 73 tis. vozidiel.

Podľa generálneho riaditeľa SkyTollu Mateja Okáliho je aktuálne najvyťaženejším hraničným distribučným miestom Svrčinovec, pričom bol najviac vyťaženým hraničným distribučným miestom aj v stredu a v noci zo stredy na štvrtok. Na ostatných miestach bola registrácia podľa SkyTollu vybavovaná priebežne. „SkyToll neustále robí potrebné kroky, aby sa registrácia dopravcov na všetkých hraničných distribučných miestach urýchlila a čakacia doba sa dostala do normálu,“ uviedla firma. Spoločnosť zároveň posilnila všetky registračné miesta pracovníkmi na maximum kapacity jednotlivých zákazníckych miest.

Kolóny kamiónov na hraničnom priechode s Českou republikou Mosty u Jablunkova- Svrčinovec spôsobené registráciou mýta sa podľa aktuálnych informácií polície skracujú. Ako pre agentúru SITA uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová, na slovenskej strane je premávka plynulá a kolóny na vstupe sú kratšie ako v uplynulých dňoch. Dopravnú situáciu na obidvoch stranách hraníc monitorujú zmiešané hliadky českej a slovenskej polície.

Na Slovensko sa dostanú len nákladné autá s inštalovanými palubnými jednotkami. Pre zopakovanie ústupku spred dvoch dní nie je podľa Balogovej dôvod. V utorok ráno vpustila polícia na územie SR aj vozidlá bez povinných čítačiek pod podmienkou, že si ich vodiči kúpia na najbližšom predajnom mieste v Žiline. Dôvodom tohto dočasného opatrenia bola podľa polície nezvládnuteľná dopravná situácia na českej strane a výpadok elektronického mýtneho systému. Žilinskí policajti tento krok konzultovali s policajným prezídiom aj so súkromným prevádzkovateľom mýtneho systému.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM