Webnoviny - Svet

SkyToll: Systém tzv. ticketingu funguje plynulo

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Situácia na hraničnom distribučnom mieste pre registráciu na mýto vo Svrčinovci, ako aj na iných hraničných distribučných miestach je podľa prevádzkovateľa mýta, spoločnosti SkyToll, a.s. pokojná. Registrácia do mýtneho systému, ako aj systém tzv. ticketingu sú plynulé a vodiči sú vybavovaní priebežne. „Momentálne, podľa našich údajov, okolo 13:00 je na tomto hraničnom distribučnom mieste 20 vozidiel,“ informovala dnes agentúru SITA hovorkyňa SkyToll-u Lenka Lendacká o situácii vo Svrčinovci. Požiadavku na zavedenie ticketingu podľa nej SkyToll po splnení všetkých potrebných náležitostí promptne uviedol do praxe.

Lendacká tak reagovala na informáciu, že situácia na česko-slovenskom hraničnom priechode v Mostoch u Jablunkova sa znovu komplikuje. „Kolóna kamiónov sa tam v noci na dnes predĺžila z 50 na asi 80 vozov. Vybavovanie kamiónov sa zdržuje, pretože sa v slovenskom systéme elektronického mýtneho opäť vyskytli ťažkosti v súvislosti so zavedením alternatívnej možnosti platenia mýtneho,“ uviedol dnes český spravodajský portál CT24.cz. Dôvodom zdržania má byť podľa tohto zdroja hlavne to, že vodiči nevedia, ako systém ticketingu funguje.

Náhradný spôsob výpočtu mýta pre tranzitné úseky ciest, tzv. ticketing, spustil SkyToll v utorok 12. januára. Ticketing môžu využívať len tranzitní dopravcovia a bude dostupný na vybraných tranzitných hraničných priechodoch do 31. marca tohto roka. “Na výber majú zahraniční dopravcovia 18 tranzitných trás v rámci celého Slovenska. Dopravcovia pri vstupe do Slovenskej republiky na tranzitnom hraničnom priechode zadajú základné informácie o vozidle, uvedú vybranú tranzitnú trasu a na základe týchto údajov im bude vypočítaná výška mýta, ktorú budú musieť vopred uhradiť,“ informovala Lendacká agentúru SITA v pondelok večer.

Ako ďalej informovala firma, po uhradení vypočítanej sumy za vymedzené tranzitné úseky ciest bude každému dopravcovi vystavený doklad o zaplatení. Uvedenie ticketingu do praxe umožňuje novela Mýtneho poriadku, ktorá nadobudla účinnosť 12. januára. Paralelne s ticketingom funguje aj výber mýta prostredníctvom palubných jednotiek. Počas noci z 11. na 12. januára došlo k technickej aktualizácii registračnej časti elektronického mýtneho systému. Výber mýta pre štát bude pokračovať bez obmedzenia. Počas technickej aktualizácie samotná registrácia nových vozidiel v systéme nebola možná približne 70 minút. Dôvodom bola príprava na zavedenie náhradného spôsobu výpočtu mýta pre tranzitné úseky ciest.

Riešenie zvané ticketing znamená, že vozidlá, ktoré budú prechádzať cez Slovenskú republiku, budú mať umožnený prejazd po spoplatnenej dopravnej infraštruktúre na základe ticketu. Ten si zakúpia na príslušnom mieste a nebudú musieť byť vybavení OBU jednotkou, a ani sa nebudú musieť registrovať. Tento systém by mal urýchliť vybavovanie automobilov na hraničných priechodoch pri registrovaní do mýtneho systému. Na riešení sa dohodli minister dopravy Ľubomír Vážny, Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia a spoločnosť SkyToll v piatok 8. januára 2010.

Pre ticketing je určených 18 tranzitných trás cez Slovensko. Trasy vedú z hraničného priechodu Brodské/Břeclav (ČR) – na priechody Bratislava-Čuňovo/Rajka (Maďarsko) a Bratislava-Jarovce/Kittsee (Rakúsko) a opačne, z priechodov Bratislava-Čuňovo/Rajka a Bratislava-Jarovce/Kittsee na priechody Skalité/Zwardoń (Poľsko) a Svrčinovec/Mosty u Jablunkova (ČR) a opačne. Tranzitné trasy v systéme ticketingu smerujú aj medzi priechodmi Vyšný Komárnik/Barwinek (Poľsko) – Milhosť/Torny­osnémeti (Maďarsko) a opačne, Trstená/Chyžné (Poľsko) – Šahy/Parassapuszta (Maďarsko) a opačne, ako aj Drietoma/Starý Hrozenkov (ČR) – Vyšné Nemecké/Užhorod (Ukrajina) a opačne.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM