Webnoviny - Svet

Slota sa obáva, že koaličný kandidát na prokurátora je Maďar

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Voľba generálneho prokurátora je podľa predsedu SNS Jána Slotu spolitizovaná. Národniari zároveň spochybňujú platnosť podania koaličného návrhu. „Predsedníčka vlády sa mieša do dôležitej voľby, ktorá spadá do právomocí zákonodarného zboru. Zvolenie kandidáta Koaličnou radou na poslednú chvíľu nesie určité znaky pochybností, či bol návrh predložený v určenom časovom intervale. Bola kvôli nim otvorená podateľňa? Koalícia si z parlamentu robí trhací kalendár,“ uviedol Slota na tlačovej besede s tým, že podateľňa v NR SR je otvorená do 16:30 a koalícia sa dohodla na kandidátovi o 18:00. Podľa neho to vyvoláva pochybnosti, či návrh koalície na kandidáta na generálneho prokurátora bol odovzdaný včas.

Spoločným kandidátom na prokurátora je Jozef Čentéš Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja návrhy na generálneho prokurátora mali byť odovzdané do podateľne v pracovnom čase, teda do 16:30. Predseda NR SR Richard Sulík totiž poslancom neoznámil, že podateľňa bude 22. novembra otvorená dlhšie.

Slota nepozná nominanta koalície Jozefa Čentéša, ale má pochybnosti, či nie je Maďar, lebo priezvisko má maďarské. Upozornil, že Maďar je aj prezident Policajného zboru SR. „Ešte zlikvidujú Harabina a Slováci môžu emigrovať do Antarktídy,“ vyhlásil.

SNS tiež kritizovala slovenskú pôžičku Írsku Podľa Slotu by sa poskytnutím pôžičky mal zaoberať parlament a nemala by o tom rozhodovať vláda. Národniari sa budú snažiť zvolať aj mimoriadnu schôdzu. Chcú o tom rokovať so Smerom-SD, ale Slota sa obáva, že SNS zostane ako sám vojak v poli, pretože Smer-SD podporoval aj pôžičku Grécku. „To, že sa ideme podieľať na likvidácii bankrotu Írska spoluúčasťou na pôžičke a na druhej strane si my sami požičiavame viac ako miliardu, sa mi zdá scestné. Naša ekonomika prechádza zúfalou situáciou a ideme sanovať rozpočet Írska, aj keď sa dostalo do tohto postavenia svojou nezodpovednosťou. Nie je toto začiatok konca EÚ?“ opýtal sa Slota. Zároveň dodal, že kríza nevznikla v Grécku ani v Írsku. „Začala sa v USA a začala sa tým, že niekto žil nad pomery. To vie položiť svetové ekonomiky. Vydávajú ďalších 600 miliárd zelených papierikov, ktoré nie sú ničím kryté,“ dodal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM