Webnoviny - Svet

SLOTA: Vláda najneskôr do roka padne

WEBNOVINY.SK

Predseda SNS Ján Slota počas tlačovej besedy Slovenskej národnej strany o aktuálnej politickej situácií, modifikácii poslaneckej imunity a novele jazykového zákona. Bratislava, 14. október 2010 Foto: SITA/Michal Svítok BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Vláda premiérky Ivety Radičovej podľa predsedu SNS Jána Slotu padne najneskôr do roka. „Som presvedčený, že každá vláda, ktorá bude zvyšovať daň z piva, nemá dlhé opodstatnenie. A toto hovorím aj o tejto vláde. Dávam jej ešte nejakých pol roka, trištvrte roka, rok maximálne. Všetko to podľa môjho názoru zahučí v lete alebo jeseni na budúci rok,“ komentoval na tlačovej besede Slota sto dní vládnutia nového kabinetu. Doterajšiu prácu vlády ohodnotil známkou štyri mínus s tým, že päťka to nie je len preto, že väčšina členov kabinetu „dýcha po slovensky.“

Slota zároveň pochválil KDH, že sa v stredu zastali pivárov protestujúcich pred národnou radou proti zvyšovaniu spotrebných daní z piva. „Tiež si rád vypijem dobré pivo, vôbec sa za to nehanbím,“ dodal. SNS podľa Slotu podporí vládny návrh na zrušenie priestupkovej imunity, ak sa bude okrem poslancov týkať aj ďalších ústavných činiteľov, teda prezidenta, ministrov, aj sudcov a ďalších. Zrušenie imunity vzhľadom na tradíciu a trojdelenie moci národniari odmietajú. Podľa nich ide o poistku poslancov pred zlyhaním výkonnej moci.

Lídrovi SNS sa pozdáva i návrh ministra kultúry Daniela Krajcera zlúčiť Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas do jednej inštitúcie. „Nie sme zásadne proti,“ konštatoval s tým, že si počkajú na ďalšie podrobnosti, lebo fúzia je vec dlhodobejšieho charakteru a dôležité je, „čo bude potom“.

Národniari dôrazne odmietajú navrhované zmeny v jazykovom zákone i v novele zákona o štátnom občianstve. Nesúhlasia ani s novelou o sudcoch a prísediacich a budú presadzovať, aby v parlamente mohol vystúpiť predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady SR Štefan Harabin.

Harabin ako minister spravodlivosti v parlamente vtedajšiemu poslancovi Danielovi Lipšicovi povedal: Pôjdeš do basy, ty hajzel. V súčasnosti chce Harabin postaviť pred súd ministra financií Ivana Mikloša, vraví o zastrašovaní najvyššieho súdu a ohrozovaní sudcovskej nezávislosti.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM