Správy

Slováci a dovolenky: Aj naďalej preferujeme Chorvátsko či Turecko

Chorvátsko či Turecko sú aj naďalej obľúbenými letnými destináciami občanov SR. Slováci v lete navštevovali aj krajiny ako Taliansko, Bulharsko, Grécko, Španielsko či Egypt.

Ilustračný obrázok k článku Slováci a dovolenky: Aj naďalej preferujeme Chorvátsko či Turecko
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

O vyhodnotení letnej turistickej sezóny informovalo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) v piatok v Bratislave.

Okrem obľúbených turistických destinácií vyhodnotilo MZVaEZ aj údaje o konzulárnej ochrane a asistencii, ktorej najfrekventova­nejšou formou bolo vystavovanie náhradných cestovných dokladov z dôvodu odcudzenia alebo straty cestovného pasu (CP) či občianskeho preukazu (OP). MZVaEZ upozornilo, že vodičský preukaz (VP) nie je cestovný doklad.

"Snažíme sa priebežne poskytovať včasné empatické a profesionálne služby,“ povedal riaditeľ konzulárneho odboru MZVaEZ Martin Bezák.

Bezák ohodnotil aj počet občanov SR, ktorí sa pred cestou do zahraničia zaregistrovali. „S potešením konštatujeme, že došlo k nárastu oproti porovnateľnému obdobiu minulého roka, avšak stále je potrebné propagovať a robiť osvetu z hľadiska dobrovoľnej registrácie občanov,“ povedal Bezák. Občania SR sa počas roku 2018 zaregistrovali 29 853-krát a v roku 2019 33 143-krát, teda registrácie vzrástli o 3290 žiadostí.

Podľa MZVaEZ stúpa každý rok počet občanov, ktorí sa v zahraničí dostávajú do ťažkostí, či už ide o prírodné alebo živelné katastrofy, priemyselné, ekologické a technické havárie, pandémie a epidémie, organizovaný zločin, terorizmus alebo ozbrojené konflikty.

Registrácia môže zastupiteľským úradom SR v zahraničí poskytnúť údaje na to, aby poskytli cestujúcim rýchlu pomoc v núdzi.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie