Správy Rôzne

Slováci a kúpele: Pri ich výbere zváži doplatok, referencie či turistické atrakcie

Pri výbere kúpeľov u Slovákov zaváži výška doplatku za ubytovanie a stravovanie, keďže pri pobyte v indikačnej skupine B zdravotná poisťovňa hradí len liečebné procedúry.

Ilustračný obrázok k článku Slováci a kúpele: Pri ich výbere zváži doplatok, referencie či turistické atrakcie
Zdroj: TASR

Tiež referencie na kúpeľnú starostlivosť v danom zariadení alebo osobné skúsenosti z minulosti. Obľúbenosť kúpeľov u ľudí, ktorí si kúpeľnú starostlivosť hradia sami, záleží od ich dostupnosti, ponuky rôznych sprievodných programov či turistických atrakcií v okolí. Pre TASR to povedala predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov (ASK) Janka Zálešáková.

Takmer všetky kúpele na Slovensku sú v sezóne plne obsadené. Zálešáková tvrdí, že návštevnosť vo všeobecnosti závisí najmä od počtu lôžok v kúpeľoch, kvality poskytovaných služieb aj od kvality infraštruktúry kúpeľného miesta.

Môžu im zrušiť licenciu

Zákon určuje takzvané minimálne personálne obsadenie a materiálno-technické vybavenie pre jednotlivé skupiny chorôb. „Konkrétne to, akých a koľko musia kúpele zamestnávať lekárov – špecialistov, fyzioterapeutov, masérov, psychológov, zdravotných sestier, nutričných terapeutov a iných zdravotníckych pracovníkov. Tiež aká musí byť vybavenosť – prístroje, telocvične, bazény, vane a iné liečebné zariadenia,“ vysvetlila Zálešáková. „Tieto podmienky kontroluje Ministerstvo zdravotníctva SR cez Inšpektorát kúpeľov a žriediel, ale aj zdravotné poisťovne,“ dodala.

Ak sa pri kontrole zistia závažné nedostatky, môže byť zariadeniu zrušená licencia na poskytovanie kúpeľnej starostlivosti. Doteraz sa tak nestalo, čo znamená, že stanovený štandard spĺňajú všetky uznané prírodné liečebné kúpele na Slovensku. Zálešáková si myslí, že na Slovensku je dostatočný výber kúpeľov pre každého klienta.

„Zahraniční klienti v slovenských kúpeľoch preferujú desať- až 15-dňové pobyty a prichádzajú do kúpeľov, kde nie je jazyková bariéra, často cez cestovné agentúry a na základe dobrých referencií,“ hovorí Zálešáková o cudzincoch v slovenských kúpeľoch. Každoročne ich prichádza asi 30 000 až 38 000.

Takmer pätinu návštevníkov tvorili cudzinci

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa v roku 2018 v slovenských kúpeľoch liečilo 33 383 cudzincov a tvorili takmer 19 percent zo všetkých klientov prichádzajúcich do slovenských kúpeľov. Najčastejšie absolvovali pobyty do 15 dní a zväčša si ich hradili sami. Mnohí pacienti z Európskej únie využívajú aj Európsku smernicu o dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Liečebné pobyty v slovenských kúpeľoch, prevažne v trvaní 21 dní, im na základe smernice preplatí ich poisťovňa po návrate na základe lekárskej správy a faktúry.

Medzi dlhodobo obľúbené kúpele u zahraničných klientov podľa predsedníčky ASK patria Piešťany a Trenčianske Teplice. V uplynulých rokoch zaznamenali nárast klientov zo zahraničia aj Turčianske Teplice, Bojnice, Rajecké Teplice a Bardejovské kúpele. „Ide poväčšine o väčšie kúpele, ktoré zabezpečujú okrem liečby aj bohatý poznávací a kultúrny program,“ tvrdí Zálešáková.

Viaceré slovenské kúpeľné zariadenia sú držiteľmi aj medzinárodnej európskej certifikácie kvality EuropeSpa med. Splnenie kritérií je podľa predsedníčky ASK mimoriadne náročné a je zárukou tej najvyššej kvality nielen zdravotnej starostlivosti, ale všetkých súvisiacich služieb. „Táto certifikácia nie je povinná, ale má mimoriadny význam, ak kúpele majú záujem vo väčšej miere poskytovať kúpeľnú starostlivosť cudzincom,“ priblížila.

Pacient, ktorý chce absolvovať liečbu v kúpeľoch hradenú zdravotnou poisťovňou, musí do nej doručiť kúpeľný návrh od lekára špecialistu alebo všeobecného lekára, ktorý ho vypisuje na základe nálezu špecialistu. Poisťovne návrhy posudzujú spravidla do 30 dní. Po schválení návrhu nechávajú na pacientovi, aby si vybral konkrétne kúpeľné zariadenie, v ktorom chce absolvovať liečbu.

Pacienti, ktorým poisťovňa kúpeľnú starostlivosť neschváli, sa podľa Zálešákovej často obracajú s otázkami na ASK a tiež na cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú rôzne kúpeľné pobyty pre samoplatcov. Takéto ponuky sa nachádzajú aj priamo na webových stránkach kúpeľov. „Ceny sa menia rôznymi zľavovými akciami aj počas roka,“ dodala predsedníčka ASK.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM