Webnoviny - Svet

Slováci boli v Nemecku najefektívnejší aj najslušnejší

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Slovenskí hokejisti vyhrali na Nemeckom pohári aj tretíkrát

Hokejový tréner Vůjtek chválil brankárov a mladých hráčov

Slováci prekvapujúco zdolali Američanov na Nemeckom pohári

Slováci nastúpia na Nemeckom pohári s Demitrom na dresochMNÍCHOV 14. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskej hokejovej reprezentácii sa aj napriek nie príliš vysokým očakávaniam doma na Slovensku podarilo uspieť na prvom tohtosezónnom medzinárodnom turnaji o Nemecký pohár v bavorskom Mníchove.

Na trojdňovom podujatí nenašli premožiteľa, postupne zdolali výbery USA, Nemecka a Švajčiarska.

Vydarený vstup do novej reprezentačnej sezóny umocnila nielen premiéra trénerského tandemu Vladimír Vůjtek – Peter Oremus na lavičke tímu SR, ale aj skutočnosť, že pred touto akciou sa realizačnému tímu postupne ospravedlnilo šestnásť hokejistov zo širšieho kádra, medzi nimi aj skúsení hráči z KHL.

„Pred prvým súbojom v Mníchove sme nevedeli, čoho je toto mužstvo schopné. Až v nedeľu, keď sme už mali istý turnajový triumf, sme poznali silu tohto kolektívu,“ povedal po poslednom súboji na turnaji hlavný kormidelník Vladimír Vůjtek a pokračoval: „Všetko zlé je však na niečo dobré. Viacerí hráči potvrdili, že slovenská extraliga má svoju úroveň a smelo ju môžeme porovnať s českou ligou. Mladíci, ktorí sa presadzujú v slovenskej lige, sa v dobrom svetle ukázali aj na Nemeckom pohári.“

Jedným z dôležitých mužov slovenského výberu v Mníchove bol obranca Dominik Graňák, ktorý ako hráč s najvyšším počtom duelov v národnom tíme mal s kapitánskym „céčkom“ možnosť mladších spoluhráčov nasmerovať na správnu cestu.

Nový tím, nový úspech

„Cítili sme, že po mnohých ospravedlneniach, niektorí ľudia nemali od nás veľké očakávania. O to viac poteší, že sme im ukázali, že nedokážeme vyhrať jeden zápas, ale tri. Som hrdý na toto mužstvo, lebo aj napriek zmenám predvádzalo veľmi dobrý hokej. Až v nedeľu na prvú tretinu to bolo z našej strany dobré,“ prezradil 28-ročný rodák z Havířova, odchovanec trenčianskej Dukly. Skúseného beka triumf v Mníchove potešil dvojnásobne.

„Máme nový realizačný tím a nových trénerov. Je to výborný výsledok, všetci z toho máme radosť. Pred turnajom sme nemali príliš veľa času na nové taktické veci. Ak však porovnáme mentalitu trénerov Hanlona a Vůjtka, je to iné, veď každý sme iný. Pán Vůjtek je veľmi fajn človek a myslím si, že nám svojim prístupom sedí, lebo je veľmi pokojný. Nášmu mladému mužstvu dosť pomáha, že bol v každej situácii mierny a nevznikala zbytočná panika. Rovnako aj pán Oremus,“ uviedol Graňák po úspešnom nedeľňajšom súboji proti Švajčiarsku.

Kapitána slovenského mužstva veľmi potešili výkony nováčikov v národnom tíme či mladíkov s nízkym počtom duelom v reprezentácii. „Niektorí chalani prišli do reprezentácie prvýkrát, niektorí majú na svojom konte len niekoľko málo štartov. Mladí chalani zo slovenskej extraligy hrali veľmi dobre. Verím, že nám v nich rastie konkurencia,“ poznamenal.

Po víťazstve nad Švajčiarskom odovzdali organizátori podujatia Dominikovi Graňákovi víťaznú trofej, ktorú Slováci v minulosti získali dvakrát – v rokoch 1997 a 2006. „Pohár bol dosť ťažký, pretože po troch zápasoch som už toho mal naozaj dosť. Práve nedeľňajší duel bol pre mňa najťažší, po fyzickej stránke to už bolo cítiť. No súper bol na tom rovnako. Boli sme radi, že sme si prvenstvo zabezpečili už v sobotu,“ dodal kapitán výberu SR.

Najefektívnejší aj najslušnejší

Slovenská hokejová reprezentácia na víkendovom medzinárodnom turnaji o Nemecký pohár v Mníchove nedominovala len ako tím v počte získaných bodov, hráči SR sa umiestnili aj na popredných pozíciách v individuálnych štatistikách.

Najúspešnejším brankárom turnaja sa stal Peter Hamerlík, ktorý nastúpil v dvoch dueloch a za svoj chrbát pustil iba jediný puk zo 66 striel súperov (úspešnosť zásahov 98,48 %). Dvojica Slovákov Michel Miklík a Marcel Hossa spolu s Nemcom Philipom Gogullom dosiahla najvyšší počet gólov (3). Košický útočník Miklík k trom presným zásahom pridal aj jednu asistenciu a v kanadskom bodovaní obsadil druhé miesto za päťbodovým Kaiom Hospeltom z domáceho výberu.

Mimoriadne sa darilo aj slovenským centrom, keď trojica Mário Bližňák, Roman Kukumberg a Juraj Mikúš sa v hodnotení úspešnosti na vhadzovaniach umiestnila v prvej štvorke.

Najlepším bol hráč Sparty Praha Bližňák (69,77%) pred Kukumbergom zo Slovana Bratislava (60,87), tretia priečka patrí Nemcovi Danielovi Piettovi (60,42) a štvrtá J. Mikúšovi (58,54).

Slovenský obranca Ivan Baranka ukončil turnaj so štyrmi „pluskami“ a stal sa lídrom hodnotenia +/-. Na druhej pozícii skončili Marcel Hossa, Michel Miklík a ďalšie kvarteto hokejistov s troma plusovými bodmi. Slovenský bek Kristián Kudroč sa s dvoma asistenciami dostal medzi najproduktívnejších obrancov, najlepší bol dvojgólový Nemec Nikolai Goc.

Slovenský tím sa dostal aj na čelo úspešnosti streľby (9,17%), v efektivite presilových hier skončili zverenci trénerského tandemu Vladimír Vůjtek – Peter Oremus za Nemeckom na druhej priečke, keď na strelenie gólu využili jednu z desiatich ponúknutých početných výhod. Okrem toho Slováci nazbierali aj najmenej trestných minút a stali sa najslušnejším tí­mom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM