Sh Zo Slovenska

Slováci, chystajte eurá navyše! Vianočná večera bude drahšia ako pred rokom

Výdavky na potraviny nám pred sviatkami ukrajujú väčšiu časť z rodinného rozpočtu ako zvyčajne. A tento rok to bude ešte viac!

Ilustračný obrázok k článku Slováci, chystajte eurá navyše! Vianočná večera bude drahšia ako pred rokom
8
Galéria

Vianočné sviatky sa blížia a väčšina Slovákov sa chystá na veľké predvianočné nákupy. Tento rok si ale budeme musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Viaceré tradičné vianočné potraviny totiž zdraželi takmer o polovicu!

Vianočná večera

Vianočný nákup potravín nás kvôli vysokej inflácii, ktorej naša krajina počas roka 2019 čelí, vyjde o päť percent drahšie ako vlani. To znamená, že ak sme minulý rok za vianočný nákup zaplatili 100 eur, tento rok to bude 105 eur.

Najviac zdraželi typické vianočné potraviny ako ryby, mäso, kvasená kapusta či mandarínky.

Vianočná večera bude tento rok drahšia o viac ako polovicu. Zdraželo bravčové mäso a kvasená kapusta, ktoré tvoria základ obľúbenej kapustnice. Výrazne sa nám predraží aj zemiakový šalát, keďže cena zemiakov medziročne vzrástla až o 37 percent. Ak k šalátu radi zajedáte aj mäsko či ryby, večera bude ešte drahšia. Ceny viacerých druhov bravčového mäsa, údenín, mrazených rýb, rybacích filé a filet išli nahor.

Sviatočné pečenie

Neušetríme ani pri pečení vianočných koláčov. Makové šúľance či vianočné opekance budú na sviatočnom stole luxusom. Spomedzi vianočných potravín oproti minulému roku najviac zdražel práve mak, ktorého cena vzrástla z 1,59 eur na 2,28 eur, čo predstavuje zdraženie o 43 percent.

Pšeničná múka je drahšia o 13 percent, cukor o približne 7 percent, margarín o 6 percent, med a olej o zhruba 5 percent.

Dobrou správou je aspoň to, že cena vajec zostala rovnaká a maslo zlacnelo o takmer 7 percent. Hlbšie do peňaženky si nemusíme siahnuť ani pri kúpe mlieka a viacerých mliečnych výrobkov.

Zdroj: Poštová banka, a.s.

Nárast cien

Prečo sú potraviny tento rok drahšie? Za rastúcimi cenami bravčového mäsa a výrobkov z neho, je nižšia ponuka na svetovom trhu. Tú spôsobil mor ošípaných v Číne, čím sa zvýšil dopyt po bravčovom mäse z Európy. Podstatne vyššie ceny zaznamenali aj zemiaky. Naša produkcia nestačí našim potrebám, a preto musíme dovážať. Sucho z minulého roka znížilo ponuku, v dôsledku čoho išla ich cena nahor.

„Pod rast cien potravín sa podpisuje hlavne vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, príplatky za prácu v noci a cez víkendy a taktiež silnejšia kúpyschopnosť obyvateľstva. Priaznivá situácia na trhu práce a rastúce mzdy vedú k tomu, že našinci si zo svojich zárobkov môžu dovoliť viac kúpiť. Silnejší dopyt následne ťahá nahor aj ceny potravín,“ uviedla pre Dnes24.sk Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Najvyšší rast dosiahli ceny potravín v letných mesiacoch, a odvtedy sa pohybujú v okolí päť percentnej úrovne. Podľa Glasovej sa budú podobným tempom zdražovať potraviny aj v nasledujúcich mesiacoch.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie