Zo Slovenska

Slováci majú doma arzenál nelegálnych zbraní! Teraz ich môžete BEZTRESTNE odovzdať

Odovzdanú zbraň si môžu občania zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane.

Ilustračný obrázok k článku Slováci majú doma arzenál nelegálnych zbraní! Teraz ich môžete BEZTRESTNE odovzdať
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

V decembri odovzdali občania v rámci zbraňovej amnestie na útvaroch Policajného zboru 109 nelegálne držaných strelných zbraní a 2 766 kusov streliva. Informovala o tom Marta Fabianová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

Štvrté kolo zbraňovej amnestie trvá do 30. apríla.

Odovzdané zbrane

Pomer krátkych a dlhých zbraní je približne jedna ku jednej. „Zhruba 37 percent tvoria pištole, 13 percent brokovnice, 12 percent malokalibrovky, 11,5 percenta guľovnice, osem percent expanzné zbrane, šesť percent revolvery, rovnako šesť percent perkusné zbrane, zvyšok sú iné typy,“ priblížila Fabianová.

Odovzdané zbrane a strelivo skúmajú priebežne balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru na pracoviskách v Bratislave, Košiciach a Slovenskej Ľupči. „Doposiaľ nebola identifikovaná žiadna zbraň, ktorá by bola v minulosti použitá pri trestnej činnosti,“ uviedla Fabianová. Spracovaná a preskúmaná je podľa MV SR viac ako jedna tretina prípadov.

Stále máte príležitosť

Štvrté kolo zbraňovej amnestie trvá od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021. Občania môžu beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Celkovo bolo za prvé dva mesiace odovzdaných 313 zbraní a 6 214 kusov streliva.

Najviac zbraní bolo odovzdaných za prvé dva mesiace v Bratislavskom kraji (68). Nasleduje Žilinský kraj (48), Trenčiansky kraj (40), Trnavský kraj (37), Košický a Prešovský kraj (po 33), Banskobystrický kraj (31) a nakoniec Nitriansky kraj (23).

Najviac kusov streliva občania odovzdali v Trenčianskom kraji (2405). Ďalej sú Bratislavský kraj (1512), Košický kraj (1053), Žilinský kraj (540), Prešovský kraj (397), Nitriansky kraj (158), Trnavský kraj (91) a Banskobystrický kraj (58).

Môžete si zbraň nechať, ale!

Odovzdanú zbraň si môžu občania zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne môžu previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive.

Polícia zbraň prevezme do úschovy od každého občana za dodržania prísnych hygienických opatrení aj napriek trvajúcemu zákazu vychádzania. „Konanie občana, ktorý poruší uznesenie vlády o zákaze vychádzania, však bude následne riešené pre podozrenie porušenia predpisov na úseku verejného zdravotníctva,“ upozornilo ministerstvo.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM