Zo Slovenska

Slováci môžu očakávať RAST splátok hypoték: KOĽKO eur mesačne si priplatia?

V najbližších troch rokoch bude refixovaná približne polovica hypotekárnych úverov. Dotýkať sa to bude približne 13 % všetkých domácností na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Slováci môžu očakávať RAST splátok hypoték: KOĽKO eur mesačne si priplatia?
Zdroj: Pexels.com , Pexels.com

Napriek očakávanému rastu úrokových sadzieb Národná banka Slovenska (NBS) neočakáva výrazný rast úverových splátok.

Koľko si priplatíme?

„Priemerná súčasná mesačná splátka úverov refixovaných do konca roka 2025 je približne 270 eur. Priemerný rast splátok, pri simulovanom náraste sadzieb na úroveň 4,5 až 5 %, týchto úverov bude na úrovni 100 eur. Len približne 15 % z týchto úverov bude mať nárast splátky vyšší ako 200 eur,“ vyčíslila pre TASR centrálna banka.

To, že nárast splátok nebude dramatický, súvisí podľa NBS s tým, že úvery už sú do určitej miery splatené. Dodatočné výdavky na vyššie splátky budú v priemere na úrovni 7 % príjmov klientov bánk.

Zvládnu to?

NBS preto nevníma rast úverových splátok ako významné riziko pre finančnú stabilitu. „Veľká väčšina domácností je pripravená zvýšenie splátok zvládnuť bez ohrozenia schopnosti splácať,“ zdôraznila banka.

Domácnostiam pomáhajú zdravo nastavené pravidlá úverovania, pričom každý klient bol pri poskytnutí úveru testovaný na nárast sadzby o 2 percentuálne body (p. b.), pozitívny vývoj na trhu práce a dlhodobo rastúce príjmy.

Vytvorili pracovnú skupinu

NBS tiež potvrdila fungovanie spoločnej pracovnej skupiny s Ministerstvom financií (MF) SR a Slovenskou bankovou asociáciou (SBA), ktorá sa zaoberá situáciou na trhu s úvermi. „O prípadných krokoch budeme verejnosť v blízkej dobe informovať,“ dodala centrálna banka.

Reagovala tak na vyjadrenia viacerých strán a politikov, ktorí prišli v uplynulých dňoch s rôznymi návrhmi na riešenie podľa nich drahých hypoték na Slovensku. Svoje výzvy adresovali vláde aj bankám.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM