Webnoviny - Svet

Slováci na záver prípravy prehrali

WEBNOVINY.SK

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>RIGA 17. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v záverečnom prípravnom stretnutí pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v piatok v Rige s Lotyšskom 2:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1, 0:1). Vo vyrovnanom súboji rozhodol o triumfe domáceho tímu v 64. min Cipulis, ktorý využil presilovku pri vylúčení Obšuta. Zverenci Jána Filca počas aprílovej prípravy pred svetovým šampionátom vo Švajčiarsku (24. 4. – 10. 5.) našli premožiteľa až v poslednom šiestom stretnutí. Predtým dvakrát zdolali na domácom ľade Čechov aj Nórov a v prvom súboji v Rige aj Lotyšov.

Výsledok: Lotyšsko – Slovensko 3:2 po predĺž. (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0) Góly: 6. Niživijs, 51. Jerofejevs (G. Džerinš), 64. Cipulis (Niživijs) – 3. Juraj Mikúš (Kudroč), 45. Obšut (Macho, Marcel Hossa) Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše Švarný, Kudroč, Radivojevič – Širokovs, Džerinš, Jerofejevs (všetci 5 min + DKZ za hrubosť), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Zostavy: Lotyšsko: Masalskis – Pujacs, Galvinš, Sotnieks, Lavinš, K. Redlihs, Jerofejevs, Sorokins, J. Redlihs – Cipulis, Vasiljevs, Niživijs – Darzinš, Cipruss, M. Redlihs – G. Džerinš, Berzinš, Jekimovs – A. Džerinš, Širokovs, Brahmanis Slovensko: Lašák – Vydarený, Baranka, Graňák, Obšut, Kudroč, Smrek, Starosta, Švarný – Bartovič, Rastislav Pavlikovský, L. Nagy – Bartečko, J. Štefanka, Marcel Hossa – Tatar, Macho, Surový – Radivojevič, Juraj Mikúš, Kukumberg.

Slováci vstúpili výborne do posledného prípravneho zápasu pred majstrovstvami sveta. V 3. min Juraj Mikúš získal puk odrazený od mantinelu, obišiel niekoľkých protihráčov a z priestoru medzi kruhmi strelou zápästím prekonal Masalskisa. Lotyši boli opäť nebezpeční v presilovkách a hneď v prvej z nich pri vylúčení Štefanku sa agilný Niživijs presadil pred Lašákom – 1:1. V nasledujúcich minútach hra upadla do priemeru, viazla súhra a obom tímom nevychádzala kombinácia. V druhej tretine mal stopercentnú šancu Vasiljevs, ktorý sám pred ležiacim Lašákom trafil len hornú žŕdku jeho bránky. Následne rozhodcovia svojimi verdiktami znervóznili hráčov na oboch stranách, čo vyústilo v pästnú potýčku Švarného a Širokovsa, ktorá znamenala koniec zápasu pre oboch. V 38. min sa rútil na Masalskisa Nagy, no jeho strelu lotyšský gólman zlikvidoval. V tretej tretine sa oba tímy pokúšali rozhodnúť. V 45. min sa Slováci dostali k presilovke o dvoch hráčov. Po výmene puku za bránkou domácich medzi Hossom a Machom, presne vypálil z druhej línie Obšut a Masalskis nemal šancu – 1:2. Lotyši však zavelili do útoku. O dve minúty pálil Jerofejevs do ľavej žŕdky Lašákovej bránky. V 51. min potiahol Džerinš akciu po ľavom krídle a našiel pred bránkou nekrytého Jerofejevsa, ktorý stanovil skóre na 2:2. Záver riadneho hracieho času spestrila ďalšia bitkárska vložka štvorice Kudroč, Radivojevič, Berzinš a Jerofejevs. Nasledovalo predĺženie so štyrmi hráčmi na oboch stranách. Víťazstvo napokon priklonili na svoju stranu domáci. Po Obšutovom zbytočnom faule sa v presilovke štyroch proti trom presadil v 64. min v koncovke Cipulis.