Webnoviny - Svet

Slováci najčastejšie dovolenkujú u susedov

WEBNOVINY.SK

Foto: Mária PietováBRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Slováci počas letnej turistickej sezóny tradične najviac cestujú do susedného Poľska, Česka, Rakúska či Maďarska. Populárne destinácie sú aj Chorvátsko, Egypt či Taliansko a Bulharsko.

Rezort diplomacie očakáva, že tento rok za hranice vycestuje okolo 660-tisíc našich občanov, čo by bol oproti minulému roku nárast o 60-tisíc. Pri rozhodovaní sa o mieste dovolenky by však tento rok mali Slováci myslieť aj na výrazné politické zmeny, ktoré sa udiali najmä v arabskom svete.

Počas leta sa koná vo viacerých európskych krajinách viacero medzinárodných podujatí, ktoré môžu pritiahnuť pozornosť aj slovenských turistov. Od 16. do 21. augusta budú v španielskom Madride Svetové dni mládeže. Na prelome augusta a septembra organizuje Litva majstrovstvá Európy v basketbale mužov. „Slovensko sa na majstrovstvá neprebojovalo, zastupiteľský úrad v Rige však aj tak očakáva zvýšený počet slovenských fanúšikov,“ uviedol tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Rezort diplomacie odporúča zvýšiť opatrnosť

„Štáty exotické ako Afganistan alebo Pakistan nech občania veľmi zvážia a nech vôbec necestujú do hraničných oblastí, kde dochádza k rôznym nebezpečným situáciám,“ varoval dnes na tlačovej konferencii ministerstva zahraničných vecí o nadchádzajúcej letnej sezóne vedúci Strediska pomoci a služieb občanom MZV Jozef Cibula.

Viac ako zvyčajne musia turisti dbať na svoju bezpečnosť aj v Egypte, tradičnej destinácii, ktorá však nedávno prešla výraznými spoločensko-politickými zmenami. „Odporúčam slovenským občanom, aby sa pred cestou informovali na stránke ministerstva zahraničných vecí o bezpečnostnej situácii v krajine. Občania by mali rešpektovať príkazy dané miestnymi orgánmi a vyvarovať sa výstredného obliekania či navštevovania nebezpečných miest,“ dodal Cibula. Rekreačné oblasti ako Sharm el Sheikh by mali byť bezpečné rovnako ako aj predtým, uzavrel.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM