Webnoviny - Svet

Slováci nedokázali využiť otvorenie pracovných trhov

WEBNOVINY.SK

Znalosť nemčiny v Rakúsku a Nemecku je rozhodujúca Počet ľudí pracujúcich v zahraničí od roku 2009 postupne klesá, hlavným dôvodom bola hospodárska kríza a s ním spojený odchod pracovnej sily z tradičných destinácií Slovákov, akými boli napríklad Veľká Británia či Írsko. „Otvorenie trhov nemecky hovoriacich krajín však tento výpadok zjavne nedokáže plne vykompenzovať, a to aj kvôli výraznej orientácii Slovákov na anglický jazyk, popri ktorom sa nemčina dostáva do úzadia. Tá je pritom v Nemecku a Rakúsku často rozhodujúcou podmienkou pre získanie zamestnania,“ objasňuje generálny riaditeľ Trenkwalder Luboš Sirota. BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Slováci zatiaľ nedokázali plne využiť otvorenie pracovných trhov Nemecka a Rakúska, ku ktorému prišlo v máji tohto roka. Napriek pomerne vysokému záujmu uplatniť sa v zahraničí, totiž väčšina uchádzačov o zamestnanie nedokáže splniť požiadavky rakúskych a nemeckých zamestnávateľov na ich kvalifikáciu a jazykové znalosti. Upozorňuje na to spoločnosť Trenkwalder.

Uspeli kvalifikovaní, flexibilní a jazykovo zdatní

"Firmy v Rakúsku a Nemecku zatiaľ nie sú ochotné výraznejšie upustiť od svojich požiadaviek, čo výrazne obmedzuje šance Slovákov uplatniť sa na zahraničných trhoch. Ukazuje sa, že kvalifikovaná pracovná sila spĺňajúca požadované kritériá a ochotná cestovať za prácou mimo hranice Slovenska sa dokázala v Nemecku a Rakúsku presadiť už pred úplným otvorením trhov,“ hovorí generálny riaditeľ Trenkwalder Luboš Sirota.

Nižší než očakávaný prílev pracovníkov zo zahraničia hlásia aj rakúske a nemecké inštitúcie. Spoločnosť Trenkwalder tvrdí, že ročne sa na ňu obráti približne dvetisíc záujemcov zo Slovenska o sprostredkovanie práce na nemecky hovoriacich trhoch, pričom iba tretina má reálnu šancu uspieť. "Ostatní nespĺňajú požiadavky zahraničných zamestnávateľov. Ide pritom často o ľudí, ktorí majú problém presadiť sa aj na domácom trhu. Otvorenie pracovných trhov tak Slovensku výrazne nepomôže, o čom svedčí aj stále rastúca nezamestnanosť, ktorá je vyššia než v krízou tvrdo zasiahnutých rokoch 2008 a 2009,“ tvrdí Sirota.

Zmenu v súčasnom vývoji môže podľa spoločnosti priniesť postupné uvoľňovanie požiadaviek nemeckých a rakúskych zamestnávateľov na pracovnú silu z nových krajín Európskej únie. Viesť by k tomu mohol práve nižší než očakávaný prílev zamestnancov z týchto krajín. Len Nemecko napríklad ešte v apríli tohto roka odhadovalo, že otvorenie pracovného trhu využije približne 140-tisíc zamestnancov z východných krajín únie, pričom tieto čísla sa nemusia naplniť.

Obavy z ekonomickej recesie

Na druhej strane, brzdou môžu byť podľa Trenkwalder obavy z návratu ekonomickej recesie vyplývajúce z prehlbujúcej sa dlhovej krízy v Európe. "Už teraz na Slovensku pociťujeme zvýšenú opatrnosť firiem produkujúcich pre nemecký trh pri naberaní novej pracovnej sily v súvislosti s neistým vývojom objednávok v budúcom roku. Tento faktor môže výrazne znížiť dopyt po pracovnej sile zo Slovenska aj zo strany nemeckých a rakúskych spoločností,“ dodal Sirota.

Koncern Trenkwalder je vedúcim poskytovateľom personálnych služieb v strednej a východnej Európe. Pôsobí v 21 krajinách. V roku 2010 koncern zamestnával približne 70-tisíc pracovníkov v 450 európskych lokalitách. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom spoločnosti Trenkwalder, a.s.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM