Webnoviny - Svet

Slováci očakávajú na dôchodku nízky príjem

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITABRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Väčšina Slovákov očakáva nedostačujúci príjem na dôchodku. Ako ďalej vyplýva z prieskumu spoločnosti AXA, vnímanie dostačujúceho príjmu je u Slovákov slabé a ďaleko pod západoeurópskym priemerom. Až 57 % pracujúcich a 72 % dôchodcov na Slovensku očakáva, že ich dôchodok bude nedostačujúci. Pracujúci sú optimistickejší než dôchodcovia, ide najmä o vyššie príjmové skupiny. „Vyššie presvedčenie o dostačujúcom príjme na dôchodku u pracujúcich v porovnaní s dôchodcami pravdepodobne pramení zo skutočnosti, že očakávajú zmeny a zároveň si uvedomujú, že k téme dôchodku budú musieť pristupovať aktívnejšie,“ povedal prevádzkový riaditeľ AXA pre Česko a Slovensko Peter Socha.

Medzi pracujúcimi z vyšších príjmových skupín je toto presvedčenie väčšie v porovnaní so ženami a nižšími príjmovými skupinami, ktorí sú pesimistickejší než ostatní pracujúci. Navyše, ľudia, ktorí prestávajú pracovať, sú oveľa menej spokojní so svojím príjmom než seniori. Povedomie o príjme na dôchodku je v Európe, s výnimkou Nemecka, taktiež veľmi nízke. "Slováci majú pesimistický pohľad na finančnú stránku dôchodku. Ten je ovplyvnený aj turbulentnými zmenami, ktorými sme v ostatnej dobe prechádzali,“ skonštatoval Peter Socha.

Prieskumom AXA skúmala vnímanie dôchodkového veku z pohľadu pracujúcich osôb a súčasných dôchodcov. Uskutočnil sa v 26 krajinách sveta, vrátane Slovenska a Českej republiky. Na Slovensku sa prieskum uskutočnil druhýkrát na reprezentatívnej vzorke 500 pracujúcich osôb vo veku od 25 do 60 rokov a 500 dôchodcov vo veku od 50 do 75 rokov. Na Slovensku má skupina AXA zastúpenie prostredníctvom spoločností AXA životní pojišťovna, AXA pojišťovna, Dôchodková správcovská spoločnosť AXA d.s.s., Doplnková dôchodková spoločnosť AXA d.d.s. a AXA investiční společnost.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM