Webnoviny - Svet

Slováci po prehre so Švajčiarskom o záchranu

WEBNOVINY.SK

SASKATOON 1. januára (WEBNOVINY) – Slováci už nezopakujú 4. miesto z posledného šampionátu v Ottawe a budú bojovať po dvoch rokoch opäť v skupine o záchranu, do ktorej si prenášajú víťazstvo nad Lotyšskom. Nováčik elitnej kategórie zo Švajčiarska postúpil do štvrťfinále prvýkrát od roku 2001. Najlepším mužom zápasu bol Švajčiar Nino Niederreiter, ktorý strelil dva góly a na jeden prihral. Stretnutie bolo veľmi vyrovnané, Švajčiari dali dva góly až v záverečnej päťminútovke. Slováci sa nedokázali výraznejšie presadiť cez brankára Benjamina Conza, ktorého prekonal iba Richard Pánik.

Slovenská dvadsiatka odohrá v skupine o záchranu ďalší zápas v sobotu 2. januára o 19.00 h stredoeurópskeho času proti Rakúsku.

A-skupina (Saskatoon): Švajčiarsko – Slovensko 4:1 (0:0, 1:0, 3:1) Góly: 28. Niederreiter (Fuglister, Geering), 48. Niederreiter, 57. Scherwey (Geering, Stoop), 58. Jörg (Niederreiter, Geering) – 54. Pánik (Rais, Hraško)

Slováci začali aktívne a zatlačili súpera pred jeho bránku, v 5. min trafil Gašparovič žŕdku. Švajčiari úvodný nápor zverencov Štefana Mikeša prežili a začali hroziť. V 15. min nebezpečne pálil Schäppi, Halász však bol pozorný. O tri minúty neskôr trafil po individuálnej akcii Niederreiter do ľavej žŕdky. Švajčiari vykrývali priestor pred svojou bránkou a nepúšťali Slovákov do vyložených šancí. V 25. min sa však dostali Viedenský s Pánikom do prečíslenia, druhý menovaný však váhal pridlho so strelou a prepásol vhodný okamih. V 28. min vyhral v slovenskom útočnom pásme Jörg vhadzovanie pre Geeringa, ktorého strelu umne tečoval do siete talentovaný Niederreiter – 1:0. Slováci bojovali a okamžite sa snažili vyrovnať, cez pozornú švajčiarsku defenzívu sa nedokázali presadiť.

Po 28 sekundách tretej časti hry síce poslal Tatar puk do siete, ale pre predchádzajúcu hru vysokou hokejkou ho rozhodcovia neuznali. V 48. min preukázal svoj talent Niederreiter, ktorý sa presadil individuálne cez slovenskú obranu a prestrelil aj Halásza – 2:0. Slováci následne urobili pár drobných chýb v obrane, ktoré však súper nepotrestal. V 54. min znížil na 1:2 pri signalizovanom vylúčení Pánik, ktorý sa najlepšie zorientoval pred švajčiarskou bránkou. Následne však prišiel zbytočný Tatarov faul v útočnom pásme a dvanásť sekúnd pred návratom slovenského útočníka na ľad vyrazil Halász Geeringovu strelu len pred Scherweya, ktorý poslal puk tretíkrát do siete. Tréner Štefan Mikeš si zobral oddychový čas a rozhodol sa pre power-play. V nej sa jeho zverenci nedokázali trvalejšie usadiť vo švajčiarskom pásme a klinec do slovenskej rakvy zatĺkol v 58. min Jörg, ktorého ideálne našiel najlepší muž na ľade Niederreiter. Švajčiari už potom oslavovali postup do štvrťfinále a ani v presilovke už veľmi na útočenie nemysleli. SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM