Webnoviny - Svet

Slováci pomohli Haiťanom čiastkou 2,15 mil. eur

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Ostrovný štát v Karibiku Haiti zasiahlo ničivé zemetrasenie presne pred pol rokom, Slováci však vo svojej solidarite nepoľavujú. UNICEF Slovensko ešte stále zbiera peniaze pre obete živlu, peniaze možno posielať na číslo účtu 2629726297/1100, variabilný symbol 0110. Peniaze po katastrofe zbierali aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania spolu s Evanjelickou diakoniou, Konferencia biskupov Slovenska, Slovenská katolícka charita, Slovenský Červený kríž, Človek v ohrození, ADRA Slovensko, Magna Deti v núdzi, Slovenský skauting a Komplexná centrálna záchranná služba. Dohromady už Slováci pre Haiti z peňaženiek vytiahli vyše 2,15 milióna eur.

Na účte UNICEF Slovensko bolo k 8. júlu viac než 141-tisíc eur. Zbierka by mala pokračovať do konca roka, peniaze možno posielať na číslo účtu 2629726297/1100, variabilný symbol 0110. Organizácia po zemetrasení poslala na Haiti 101 800 eur z vyzbieranej sumy, postupne do krajiny poputujú aj ďalšie prostriedky. Vďaka peniazom od darcov môže UNICEF pokryť projekty v oblasti vzdelávania. Na Haiti sa na prelome augusta a septembra začne nový školský rok. „Pripravujeme kampane, aby sa deti po katastrofe znova vrátili do škôl, a to aj tí, ktorí tam predtým nechodili,“ povedala agentúre SITA tlačová tajomníčka UNICEF Slovensko Anna Beňová. V rámci psycho-revitalizačného procesu by mala škola pomôcť traumatizovaným deťom zapojiť sa do života.

Slovenský Červený kríž zbieral peniaze na pomoc Haiti od 15. januára do 5. februára, ľudia na jeho účet prispeli vyše 99 700 eurami. Dcérska organizácia poslala vyzbierané prostriedky na účet Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca v Ženeve. Tá bude peniaze na pomoc uvoľňovať počas najbližších troch rokov, podľa toho, ako bude napredovať obnova na Haiti. Jana Petrová zo Slovenského Červeného kríža pre agentúru SITA povedala, že pracovníci medzinárodnej organizácie majú na ostrove aj pol roka po zemetrasení plné ruky práce. Stavajú latríny, ktoré v krajine chýbali aj pred pohromou, zabezpečujú prísun pitnej vody, očkovanie, lekárske ošetrenie a obnovu príbytkov.

Asi štvrť milióna eur vyzbierala organizácia Človek v ohrození. Na účet zbierky prišlo viac než 105-tisíc eur. Dostali aj takmer 160-tisíc darcovských SMS, posledný číselný údaj o výške vyzbieraných peňazí je 248-tisíc eur. Združenie vyhlásilo verejnú zbierku 13. januára. Dvadsaťpäťtisíc eur – 23-tisíc zo zbierky a dvetisíc z Klubu darcov – združenie poslalo 19. januára medzinárodným partnerom – českej organizácii Člověk v tísni a írskej organizácii Concern, ktorí už vtedy mali v krajine svojich humanitárnych pracovníkov a začali s distribúciou urgentnej humanitárnej pomoci. Človek v ohrození zároveň začal 31. marca sedemmesačný posthumanitárny program. Vo vidieckych komunitách Lafferonay a Belle Vue v Leogane stavajú ekologické latríny a sprchy, zlepšujú narábanie s odpadom, vzdelávajú vidieckych stavbárov a plánujú aj zrekonštruovať ško­lu.

Sumu 352-tisíc eur sa podarilo do konca júna vyzbierať Slovenskej katolíckej charite (SKCH). Vďaka zbierke organizácia posilnila zdravotnícku pomoc, na Haiti poslala dve terénne sanitky. Približne 50-tisíc až 70-tisíc eur už SKCH použila prostredníctvom Caritas Internationalis, časťou peňazí podporila slovenských lekárov z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Miestnych mužov na ostrove zapojili do odpratávania trosiek. „Dočasne sme vytvorili pracovné miesta tak, aby si zarobili,“ vysvetlila pre SITA Andrea Topoľská zo SKCH. Podľa jej odhadu bude tento projekt aktuálny ešte dva týždne. Potom chce charita naštartovať adopcie na diaľku, ktoré plánovala ešte pred zemetrasením. „Adoptívni rodičia na Slovensku budú prispievať deťom na Haiti na vzdelávanie, stravu a podobne, čím sa zabezpečí ich stála podpora,“ dodala Topoľská. Charita použije na svoje projekty aj časť prostriedkov, ktoré vyzbierala pre Haiti Slovenská katolícka charita.

Združenie Magna Deti v núdzi zbieralo peniaze tri mesiace. Zbierku ukončili 15. apríla, čistý výnos bol takmer 20-tisíc eur. Ako však informovala SITA Nikola Endrychová Dudová zo združenia, Magna Deti v núdzi zároveň zatiaľ vyčlenila na pomoc pre Haiti 19,5-tisíc eur zo svojho fondu pre humanitárnu pomoc Magna Positive. V súčasnosti pripravuje organizácia projekt, ktorý chcú priamo na ostrove realizovať niekedy v priebehu tohto roka. Na Haiti pôsobil vo februári dva týždne zdravotnícky tím Magna Deti v núdzi, ktorý pozostával z dvoch skúsených chirurgov, dvoch zdravotných sestier a koordinátora misie. Pracovali v lokálnej nemocnici v Port-au-Prince. Okrem toho poskytla Magna vyše 230 kilogramov zdravotníckeho materiálu na pomoc raneným, ktorí potrebovali akútnu pomoc.

V nedeľu 24. januára zbierali „do zvončekov“ peniaze pre Haiti vo všetkých katolíckych kostoloch na Slovensku. Farské úrady poslali na účet Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vyše 1,2 milióna eur. Biskupi o čiastke rozhodli na svojom poslednom plenárnom zasadnutí. Celkovo im Slovenská katolícka charita predstavila 16 projektov v hodnote 1,192 milióna eur, niektoré projekty sú už vo fáze realizácie, iné v stave prípravy. Biskupi sa rozhodli, že sumu rozdelia na dve polovice, jedna poputuje na tieto projekty Slovenskej katolíckej charity a druhá na účet Haitskej biskupskej konferencie na jej vlastné projekty.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku v spolupráci s Evanjelickou diakoniou ECAV na Slovensku zbierali v evanjelických cirkevných zboroch peniaze pre Haiti počas nedieľ 24. januára, 31. januára a 7. februára. Na tento účel na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku zriadili účet 1368756257/0200 s variabilným symbolom 662018. Ako povedal generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, vyzbierali vyše 32-tisíc eur.

Na účte Medzinárodnej siete Adventistických agentúr pre pomoc a rozvoj ADRA sa pri ukončení zbierky v marci objavila cifra vyše 38 700 eur. Ako informoval riaditeľ organizácie Daniel Dräxler, vláda im schválila ďalších desaťtisíc eur z prostriedkov Slovak Aid. Dokopy teda pracujú so 48-tisíc eurami. Peniaze pôjdu na humanitárne účely, tvrdí Dräxler. „Prostriedky pripísané na účet po 10. marci pravdepodobne nebude možné využiť na pomoc Haiti a budú priradené k najbližšej zbierke s podobným zameraním,“ informuje stránka www.adra.sk.

Zbierka Slovenského skautingu sa skončila 31. marca. S predstaviteľmi organizácie sa dnes agentúre SITA nepodarilo spojiť. Koncom februára však mali na účte 250 eur. Avizovali, že výťažok pošlú národnej skautskej organizácií na Haiti, ktorí s nimi naložia podľa uváženia. Od 22. januára až do 1. mája zbierajú peniaze pre Haiti aj záchranári. Komplexná centrálna záchranná služba použije peniaze na financovanie ďalšej misie v zemetrasením postihnutej krajine. Z Haiti sa už 31. januára vrátil 16-členný záchranný tím. Vybudovali tam tri poľné nemocnice a asistovali pri pomoci v nich. Ani so záchranármi sa však agentúre SITA nepodarilo spojiť.

Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,3 presne pred pol rokom, v noci 12. januára. Ničivé zemetrasenie zabilo na Haiti okolo 220-tisíc ľudí, o strechu nad hlavou prišlo ďalších 1,3 milióna osôb. Hlavné mesto Port-au-Prince bolo úplne zničené. Haiti v neskorších mesiacoch strašili následné otrasy, niektoré z nich pomerne silné. Problémy robilo aj pravidelné obdobie dažďov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM