Lucia Šútorová Prezidentské voľby

Slováci rozhodli: TOTO bude naša nová prezidentka, FOTO a VIDEO

Vyše milión voličov dalo v druhom kole hlas prezidentskej kandidátke Zuzane Čaputovej. Nemalým náskokom tým porazila Maroša Šefčoviča. Nová hlava štátu sa ujme funkcie 15. júna.

Zdroj: Dnes24.sk

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová získala aj v druhom kole volieb vyšší počet hlasov ako ostatní protikandidáti. Slovensko tak historicky prvýkrát povedie na čele štátu žena.

Podľa neoficiálnych výsledkov sa víťazom druhého kola prezidentských volieb stala Zuzana Čaputová, ktorej sa podarilo obdržať 58,40 % hlasov. Na druhom mieste skončil Maroš Šefčovič so 41, 59 % hlasov.

Pôvodne chcela študovať psychológiu

Zuzana Čaputová, rodená Strapáková, sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončila v roku 1996. Počas štúdia i po jeho skončení pracovala na Mestskom úrade v Pezinku, najskôr ako asistentka na právnom oddelení a neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. V rokoch 1998 až 1999 absolvovala vzdelávací cyklus Všeobecný manažment – Manažment zmeny a v roku 1999 tréning ARK, s. r. o. – Mediácia, akreditovaný Ministerstvom školstva SR. Je členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW.

„Pôvodne som chcela študovať psychológiu. Považujem za zmysluplné robiť prácu, ktorá je službou niečomu dôležitému. Environmentálne otázky majú blízko k najdôležitejším hodnotám, a to sú život a zdravie. Ako právnička som sa teda začala venovať aj týmto kauzám,“ povedala v rozhovore pre miestny časopis Pezinčan. Od roku 1998 začala pôsobiť v treťom sektore. Pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít.

Kauza pezinskej skládky

Od roku 2001 začala spolupracovať so združením Via Iuris, od roku 2010 ako advokátka. Via Iuris je občianske združenie, ktoré pomáha ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných. V rámci tejto spolupráce sa Čaputová venovala téme „Verejná kontrola verejnej moci“, téme „Zodpovednosť verejných činiteľov“, a tiež účasti verejnosti na rozhodovaní o veľkých investičných zámeroch. Počas svojej praxe, resp. už od obdobia, keď končila vysokú školu, sa angažovala aj v kauze pezinskej skládky, ktorá sa začala koncom 90. rokov 20. storočia. Informácia o zámere vybudovať novú skládku vedľa starej, a v blízkosti centra Pezinka, sa objavila v roku 1999. Len v prvej etape mala mať skládka plochu jedenásť a pol futbalových ihrísk a hĺbku, ktorá sa rovnala štvorposchodo­vému domu.

Prestížne ocenenie

Najintenzívnejšie obdobie prišlo od roku 2007 počas integrovaného povoľovania skládky a v roku 2008, keď sa konalo najviac verejných protestov. V roku 2013 Najvyšší súd zrušil povolenie na skládku. „Celá naša komunita sa chcela ubrániť ďalšej obrovskej záťaži, ktorú sa nám mocenský valec usiloval nezákonne do mesta pretlačiť. Spojili sme sa a po 14 rokoch sme to vyhrali,“ uviedla Čaputová. V roku 2016 jej udelili prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu, nazývanú aj Nobelova cena za ekológiu. Angažovala sa tiež v zbere podpisov pod petíciu požadujúcu zrušenie Mečiarových amnestií. V septembri 2017 oznámila odchod z tímu Via Iuris a pokračovanie v advokátskej praxi, v rámci ktorej sa aj naďalej venuje environmentál­nym témam.

Je spoluautorkou viacerých publikácii a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW. Právnička a občianska aktivistka Zuzana Čaputová kandiduje na post prezidentky Slovenskej republiky ako kandidátka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Zuzana Čaputová odovzdala 24. januára 2019 hárky s viac ako 18 400 podpismi potrebnými na svoju prezidentskú kandidatúru. „Aj doposiaľ som sa snažila pomáhať ľuďom, ktorí čelili neprávosti a krivde. Myslím si, že v súčasnosti je potrebné, aby na tomto poste bol prezident alebo prezidentka, ktorý sa zastane ľudí a postaví sa za spravodlivosť,“ uviedla pri tejto príležitosti.        

Foto: ilustračné

Zuzana Čaputová, volebná centrála
9
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie