Webnoviny - Svet

Slováci s prvým turnajovým víťazstvom po vyše 4 rokoch

WEBNOVINY.SK

Slovák Richard Zedník (uprostred) a brankár Švajčiarska Tobias Stephan počas hokejového turnaja Slovakia Cup 2011 v zápase medzi mužstvami Slovensko – Švajčiarsko. Bratislava, 12. februrár 2011.Foto: SITA/Michal Svítok BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia po vyše štyroch rokoch opäť vyhrala medzinárodný turnaj, naposledy sa v novembri 2006 tešila na Nemeckom pohári v Hannoveri. Odvtedy jej turnajové zápasy počas prípravného obdobia nevychádzali. Slováci čakali na celkové víťazstvo až do Slovakia Cupu 2011 v Bratislave, kde si najskôr v semifinále poradili s Nemeckom 4:1 a potom vo finále so Švajčiarskom 2:0.

Zverenci Glena Hanlona odohrali v Bratislave dobré stretnutia, v ktorých hrali pozorne v defenzíve a strelili dôležité góly. V oboch dueloch vynikli brankári, v sobotu bol oporou Ján Lašák, ktorý podľa štatistík zápasu kryl 57 striel švajčiarskych hráčov. Napokon si pripísal na svoje konto ďalší shutout v národnom tíme, naposledy ho zaznamenal vo februári 2009 vo švajčiarskej Ženeve proti Bielorusku. „Nula poteší v každom zápase, či už na klubovej alebo reprezentačnej úrovni. Brankár dáva šancu tímu, aby vyhral aj s jedným gólom. Hrali sme dobre, obetavo a aj s potrebnou dávkou šťastia vzadu. Pre mňa to bol príjemný zápas, išlo na mňa dosť veľa striel. Začal sa dobre, chytil som prvé strely a potom to už išlo,“ uviedol po stretnutí Ján Lašák.

Najlepším strelcom Slovenska na turnaji sa stal Richard Zedník, ktorý skóroval v oboch zápasoch. Sobotňajší presný zásah bol zároveň aj víťazným, Zedník sa presadil v 51. min pri presilovej hre a otvoril skóre duelu. „Bol to kvalitný zápas, tešíme sa z víťazstva. Švajčiari ukázali svoju silu, dôležité bolo, že sme hrali pozorne v obrane, podporil nás dobrým výkonom Ján Lašák. Bola to pre nás dôležitá príprava, potrebujeme ju na zohranie a zistenie, čo môžeme v budúcnosti čakať. Do svetového šampionátu je ešte ďaleko. Teraz sa vrátime do klubov, kde nás čaká vyvrcholenie sezóny,“ uviedol Ján Lašák.

Ďalší presný zásah v sobotu pridal Marcel Hossa, ktorý nastúpil na sedemdesiaty duel za národný tím. Po príchode trénera Glena Hanlona sa mení herný systém mužstva, čo bolo vidieť aj v sobotňajšom finále so Švajčiarskom. „Dnes sme hrali ako tím. Tréner Hanlon praktizuje v tíme trochu iný systém ako v minulosti. V mužstve vládne super atmosféra a všetci si veríme. Treba takto ďalej pokračovať a bude to super. V oboch zápasoch nás podržali brankári, v útoku sme dali dôležité góly,“ povedal Marcel Hossa.

Zápasy Slovenska so Švajčiarskom bývajú veľmi vyrovnané, pravidelne sa končia tesným výsledkom. Inak tomu nebolo ani v sobotu v Bratislave. „Dnes to bolo aj o prvom góle, väčšinou sme inkasovali v zápasoch so Švajčiarmi my ako prví a potom sa už ťažko dobiehalo. Dnes sme hrali zodpovedne odzadu, podržal nás Jano Lašák, vpredu sme dali dva góly. Takéto zápasy sú pre nás potrebné. S nikým už nie sú ľahké súboje a treba sa naučiť vyhrávať aj podobné duely,“ doplnil Branko Radivojevič.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM