Webnoviny - Svet

Slováci sa dohodli s Maďarmi na financovaní domu v Mlynkoch

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Slovenská republika sa dohodla s Maďarskom na dofinancovaní stavby Strediska pilíšskych Slovákov v Mlynkoch.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Tomáš Šarluška, predseda úradu Milan Vetrák a zástupca štátneho tajomníka Ministerstva pre verejnú správu a spravodlivosť Maďarska Csaba Latorcsai podpíšu novú zmluvu o dofinancovaní stavby vo štvrtok 10. mája v Mlynkoch.

Slovenská strana financuje projekt sumou 491 939 eur, vláda Maďarska schválila podporu 126-mil. forintov (442 338 eur).

Vlastníkom nehnuteľnosti a prevádzkovateľom Strediska pilíšskych Slovákov bude Celoštátna slovenská samospráva.

„K tomu, aby celý projekt bol úspešne zavŕšený, bolo potrebné komplexne prepracovať zmluvy, ktoré uzatvorilo ešte predchádzajúce vedenie Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí,“ povedal Šarluška.

Podľa neho bolo potrebné zohľadniť viaceré objektívne skutočnosti, ktoré od roku 2008, keď sa projekt začal realizovať, vznikli najmä na maďarskej strane.

Poskytnutá podpora podľa Šarlušku vo všetkom zodpovedá predchádzajúcim záväzkom oboch štátov a rozdiely súvisiace s kurzovými zmenami týkajúcimi sa poskytnutých prostriedkov sa vyrovnajú tak, že slovenská strana v rámci svojej podpory poskytla jednorazový príspevok na primerané zariadenie budovy strediska a maďarská strana na základe osobitnej zmluvy prispeje k fungovaniu strediska v priebehu nasledujúcich troch rokov sumou viac ako 4-mil. forintov (cca. 14 000 eur) ročne.

Cieľom tohto strediska je činnosť zameraná na podporu národného povedomia a kultúrnej identity Slovákov žijúcich v Maďarsku, ako aj na udržiavanie ich vzťahov s materskou krajinou, vysvetlil Šarluška.

Slávnostné otvorenie Strediska pilíšskych Slovákov sa predpokladá v júni tohto roka, presný dátum však bude závisieť od programu predsedu vlády Slovenskej republiky a predsedu vlády Maďarska.

Kurz: 1 EUR = 284,85 HUF, aktuálny kurz NBS

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM