Webnoviny - Svet

Slováci sa na MS 20 chcú vyhnúť boju o záchranu

WEBNOVINY.SK

REGINA/SASKATOON 25. decembra (WEBNOVINY) – V sobotu 26. decembra sa v kanadských mestách Saskatoon a Regina začnú 34. majstrovstvá sveta v hokeji hráčov do 20 rokov. Jednoznačným favoritom na zisk titulu svetových šampiónov tejto vekovej kategórie sú opäť domáci Kanaďania, ktorí sa z najcennejšej trofeje tešili na ostatných piatich MS. Na predchádzajúcom šampionáte si vo finále poradili s výberom Švédska 5:1.

Slováci sa v elitnej A-kategórii predstavia po pätnásty raz v rade, premiéru zažili v roku 1996. Najväčší úspech zaznamenal tím vtedajšieho trénera Jána Filca v roku 1999 vo Winnipegu, kde obsadil tretie miesto a získal zatiaľ jedinú slovenskú medailu na MS hráčov do 20 rokov. Pred rokom v Ottawe boli slovenskí reprezentanti tiež úspešní – postúpili senzačne až do semifinále, no po prehrách so Švédskom (3:5) a Ruskom (2:5) napokon obsadili 4. miesto.

Mladí Slováci sa na vrchol sezóny pripravovali podobne ako pred rokom. Reprezentácia do 20 rokov odohrala pod názvom HK Orange 20 v extralige 24 stretnutí a neraz potrápila skúsené domáce kolektívy. Tréner Štefan Mikeš mal väčšinu kádra k dispozícii niekoľko mesiacov. Iba šestica legionárov zo zámoria sa k mužstvu pripojila až po prílete do Kanady.

„Všetko, čo sme mali v pláne, sa nám podarilo absolvovať. Výsledok prípravy však ukážu až samotné MS. V predchádzajúcich rokoch sme pred šampionátom absolvovali kvalitné prípravné zápasy, tento rok je to trošku iné, s tým spokojní nie sme. Chceli sme si zmerať sily s lepšími súpermi, s mužstvami zvučnejšieho mena, ktoré by nás lepšie preverili,“ poznamenal hlavný kormidelník Štefan Mikeš na margo prípravných duelov v zámorí.

V nich najprv zdolala slovenská dvadsiatka rovesníkov z Rakúska 4:0, a potom prehrala prekvapujúco vysoko s univerzitným mužstvom Saskatchewan Huskies 2:6. Tréner Mikeš po prípravných zápasoch v zámorí poznamenal: "Od zápasu k zápasu sa náš herný prejav a súčinnosť na ľade zlepšuje. V posledných dňoch sme sa snažili nájsť čo najideálnejšie zloženie jednotlivých formácií. Verím, že na majstrovstvách sveta bude naša forma gradovať, že sa uberáme správnym smerom.“

V základnej A-skupine sa Slováci postupne stretnú s USA, Lotyšskom, Kanadou a Švajčiarskom. „Dnes je už veľmi ťažké vyberať si súperov v skupine. Stále je to aj otázka výkonnosti daného tímu v konkrétny deň, zaváhať môže aj favorit. Určite sa na MS vyskytnú aj nejaké prekvapenia. Všetko je otvorené. Naším cieľom je rovnako ako pred rokom nemať nič so záchranou, to znamená postúpiť zo skupiny. To by sme chceli dosiahnuť, o to budeme bojovať. A čo príde potom, je otvorené,“ prezradil tréner Štefan Mikeš.

Na svoje premiérové juniorské MS odcestoval s tímom líder extraligového tímu HK Orange 20 útočník Jakub Gašparovič. Samozrejme, že sa od neho očakávajú góly, najmä v zlomových momentoch. „Určite sa veľa čaká aj od Tomáša Tatara. Verím, že bude lídrom a bude sa mu dariť. Musí však tiež prispieť k dobrému kolektívnemu výkonu, pretože len ako tím môžeme niečo dokázať. To je základ. Nemáme totiž takú individualitu, ktorá by v náš prospech rozhodla zápasy, či nebodaj celé MS. Tento šampionát je pre individuality aj o šťastí, buď to vyjde, alebo nevyjde,“ povedal Trenčan Jakub Gašparovič a ešte dodal: „Mňa zaujíma len to, aby som prispel k tímovému úspechu. To, či dám nula alebo päť gólov, ma vôbec netrápi. Pred MS máme realistické ciele, chceme v základnej skupine zdolať Švajčiarsko a Lotyšsko. Každý hráč však musí aj do zápasov s USA a Kanadou vstupovať s tým, že chceme uspieť, chceme vyhrať. Určite odovzdáme na ľade maximum, veď aj v týchto zápasoch pôjde o veľa, v hre je aj priamy postup do semifinále,“ dodal šikovný útočník s výborným „čuchom“ na góly.

Rovnako ako na predošlých MS v Ottawe sa aj teraz bude hrať o tri body za každé víťazstvo v riadnom hracom čase. V prípade remízy nasleduje päťminútové predĺženie so štvoricou korčuliarov na oboch stranách a ak sa nerozhodne ani vtedy, na rad prídu samostatné nájazdy. Víťaz predĺženia či samostatných nájazdov získa dva body, zdolané družstvo jeden. V play-off sa hrá rovnakým spôsobom, iba predĺženie trvá desať a nie päť minút. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch postúpia víťazi skupín priamo do semifinále, tímy z druhého a tretieho miesta sa oň pobijú vo štvrťfinále krížovým systémom A2 – B3, B2 – A3. Mužstvá na posledných dvoch miestach vytvoria štvorčlennú skupinu o záchranu, z ktorej posledné dva celky uvoľnia na budúci rok miesto Nemecku a Nórsku.

Nominácia hokejistov SR „20“ na MS 2009 v Saskatoone a Regine (26. 12. 2009 – 5. 1. 2010):

Brankári: Marek Čiliak (HK Orange 20/Kometa Brno, ČR), Tomáš Halász (HK Orange 20/HC Košice), Tomáš Pék (HC Slovan Bratislava).

Obrancovia: Peter Hraško (HK Orange 20/HKm Zvolen), Henrich Jaborník (HK Orange 20/HK 36 Skalica), Ivan Jankovič (HK Orange 20/HK 36 Skalica), Martin Marinčin (HK Orange 20/HC Košice), Matúš Rais (HK Orange 20/HK K-Cero Nitra), Michal Šiška (HK Orange 20/HKm Zvolen), Martin Štajnoch (HK Orange 20/HC Slovan Bratislava).

Útočníci: Martin Bakoš (HK Orange 20/HC Slovan Bratislava), Jakub Gašparovič (HK Orange 20/Dukla Trenčín), František Gerhát (HC Litvínov ČR), Maroš Grošaft (HK Orange 20/HK K-Cero Nitra), Libor Hudáček (HK Orange 20/HC Slovan Bratislava), Radoslav Illo (Tri-City Stom, USHL), Adam Lapšanský (HK Poprad), Samuel Mlynarovič (HK Orange 20/HK Poprad), Richard Pánik (Windsor Spitfires, OHL), Andrej Šťastný (HK Orange 20/Dukla Trenčín), Tomáš Tatar (Grand Rapids Griffins, AHL), Michael Vandas (HK Orange 20/HK Poprad), Marek Viedenský (Prince George Cougars, WHL).

Realizačný tím SR 20: Dárius Rusnák (vedúci výpravy), Jozef Frühauf (generálny manažér), Roman Ulehla (manažér), Štefan Mikeš (tréner), Miroslav Marcinko, František Kučera (asistenti trénera), MUDr. Rajmund Szikora (lekár), Ľuboš Ondrejka, Rastislav Ladecký (maséri).

Zloženie základných skupín na MS „20“: A-skupina: Kanada, Slovensko, USA, Lotyšsko, Švajčiarsko B-skupina: Švédsko, Rusko, Česko, Fínsko, Rakúsko

Program SR „20“ v základnej A-skupine na MS „20“: Sobota 26. decembra (Saskatoon) o 19.00 h miestneho času (2.00 h SEČ): Slovensko – USA Nedeľa 27. decembra (Saskatoon) o 19.00 h miestneho času (2.00 h SEČ): Slovensko – Lotyšsko Utorok 29. decembra (Saskatoon) o 19.00 h miestneho času (2.00 h SEČ): Kanada – Slovensko Štvrtok 31. decembra (Saskatoon) o 15.00 h miestneho času (22.00 h SEČ): Švajčiarsko – Slovensko

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM