Webnoviny - Svet

Slováci si národnou púťou úctili Sedembolestnú Pannu Máriu

WEBNOVINY.SK

ŠAŠTÍN – STRÁŽE 15. septembra (WEBNOVINY) – Svet bez pevných rodín a vychovaných detí podľa olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera zahynie.

Za aktuálny problém národov označil nedostatok lásky, ktorá vytvára pevné manželstvo, z ktorého sa neuteká, keď to začína byť ťažké.

Povedal to počas pontifikálnej svätej omše na Národnej púti k Sedembolestnej Panny Márie, patrónke Slovenska, v Šaštíne – Strážach. Poslaním kresťanov je podľa neho naučiť iných milovať láskou, ktorá vychádza z Boha.

Tradičnej púte sa dnes v Šaštíne – Strážach zúčastnilo podľa organizátorov najmenej 20-tisíc veriacich z celého Slovenska. Do starobylého pútnického mestečka prišli vlakmi, autobusmi, autami a z niektorých miest a dedín aj peši. Nechýbal prezident Ivan Gašparovič, exprezident Michal Kováč, predstavitelia parlamentu a vlády. Už o druhej ráno odchádzali autobusom z Lendaku manželia Ján a Katarína Nebusovci, rodičia ôsmich detí.

,,Priviedla nás viera a úcta k Sedembolestnej Panne Márii,“ zhodli sa manželia, ktorí pútali pozornosť svojimi krojmi.

Mestečko Šaštín je starobylým pútnickým miestom. V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach.

Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám bol slávnostne posvätený v roku 1 764. Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM