han Hokej

V zápase, v ktorom o nič nešlo, prehrali 3:7. Hokejisti Slovenska zakončili základnú skupinu na MS v Rige prehrou s Českom 3:7. Obsadili v nej štvrté miesto.

Ilustračný obrázok k článku Slováci ťahali v derby s Českom za kratší koniec: Vo štvrťfinále vyzvú Američanov! FOTO
21
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vo štvrtkovom štvrťfinále sa stretnú s reprezentantmi USA, ktorí vyhrali B-skupinu. Tretí Česi nastúpia proti druhým Fínom.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho mali rovnako ako ich posledný súper v A-skupine už pred stretnutím istú účasť vo štvrťfinále, no mohli si ešte vylepšiť pozíciu v tabuľke. Po prehre v nej obsadili posledné štvrté postupové miesto o bod práve za Čechmi.

Vo štvrtok ich teda čaká súboj s hráčmi USA, ktorí vo svojom záverečnom stretnutí zdolali Taliansko 4:2 a vyhrali B-skupinu so 17 bodmi. O jeden menej získali Fíni.

Slovensko – Česko 3:7 (0:2, 1:2, 2:3)

Góly: 27. Sukeľ (Faško-Rudáš), 49. Bučko (Holešinský, Buc), 59. Pospíšil (Cehlárik, Gachulinec) – 1. Zadina (Hájek, Moravčík), 16. Špaček (Zadina), 23. Radil (Šustr, Šulák), 40. Šulák (Špaček), 44. Stránský, 46. Blümel (Stránský, Moravčík), 60. Hájek (Hanzl, Smejkal). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Gouin (Kan.) – Constantineau (Fr.), Oliver (USA), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

SR: Hudáček (41. Húska) – Gernát, Kňažko, Nemec, Rosandič, Grman, Jánošík, Gachulinec, Bučko – Pospíšil, Slafkovský, Cehlárik – Lantoši, Krištof, Studenič – Kelemen, Sukeľ, Faško-Rudáš – Liška, Buc, Holešinský

ČR: Will – Moravčík, Hájek, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák, D. Musil – Zadina, Chytil, Flek – Lenc, Špaček, Stránský – Radil, Hanzl, Smejkal – Blümel, T. Zohorna, A. Musil

Priebeh duelu

Prvá tretina

Do federálneho derby vstúpili lepšie českí hokejisti, ktorí si hneď v úvode vytvorili tlak. Kňažko nevyhodil puk z obranného pásma, Zadina zostal voľný na pravom kruhu a skóroval z prvej strely v zápase – 0:1. Aj v ďalších minútach pokračovala aktivita Česka, Slováci sa len ťažko dostávali do útočného pásma, chýbala im ľahkosť i väčšie šance. Prvá prišla až v 8. minúte, keď Kelemen vybojoval puk, prihral Nemcovi, ale ten sa strelecky nepresadil.

V 13. minúte zariskoval Hudáček, puku sa zmocnil Blümel, ktorý ho už smeroval pred bránku, no dobre sa vrátil Pospíšil. Česi počas celej tretiny výborne forčekovali a v 16. minúte im napádanie s tromi hráčmi prinieslo gól. Grman sa dostal pri mantineli pod tlak od dvojice útočníkov, namiesto vyhodenia prihrával puk krížom pred bránku, kde sa ho zmocnil Zadina, prihral Špačkovi a ten pridal do odkrytej bránky druhý gól. Potom mal šancu Slafkovský, ktorý tvrdo vystrelil, Willovi vypadol puk a mladý útočník sa ho ešte snažil doraziť, ale neúspešne. Slováci sa nepresadili ani v následnej presilovke a do druhého dejstva išli s dvojgólovým mankom.

Aj toto vás môže zaujať:

Druhá tretina

V jej úvode sa obraz hry nezmenil, Česi tlačili boli nebezpečnejší a v 23. minúte sa dočkali tretieho gólu, keď Šustrovu strelu tečoval medzi Hudáčkove betóny Radil. Slováci sa potom ubránili oslabeniu, na ktorého konci mal dobrú šancu Cehlárik, ale pozorného Willa neprekonal. V 27. minúte však už český brankár kapituloval. Faško-Rudáš ihneď po buly v útočnom pásme napádal pri mantineli Šustra, jeho pokus o prihrávku stečoval rovno na hokejku Sukeľa a ten kľučkou znížil na 1:3. Ramsayho zverenci strelený gól nabudil, v ďalších minútach začali vyhrávať viac osobných súbojov a dokázali dostať súpera pod tlak.

V 32. minúte z neho vzišla presilovka a v nej šanca po akcii tria Slafkovský, Gernát, Cehlárik, no dočasnému kapitánovi slovenského výberu nevyšlo zakončenie a trafil len do Willa. V ďalších šanciach sa nepresadili ani Pospíšil a Slafkovský a jedenásť sekúnd pred koncom druhej tretiny prišiel trest, keď Šulák využil už po 12 sekundách vylúčenie Pospíšila.

Tretia tretina

Do záverečnej tretiny nastúpil do slovenskej bránky Adam Húska, no čisté konto mu vydržalo len necelé štyri minúty. Pospíšil stratil puk vlastnom pásme, na pravom kruhu ho získal Stránsky a prsnou strelou rozvlnil sieť. Náhradný brankár nestihol predviesť ani jeden úspešný zákrok a v 46. minúte vyťahoval puk zo siete po druhý raz.

Šiesty gól Česka pridal Blümel. V 49. minúte znížil Bučko po prihrávke Holešinského, no Slováci už duel nezdramatizovali. V závere síce pridal tretí gól Pospíšil a Ramsay potom odvolal brankára, no Hájek upravil na konečných 7:3 pre Česko do prázdnej bránky.