Webnoviny - Svet

Slováci učia Indonéziu, ako pestovať pšenicu

WEBNOVINY.SK

NITRA 18. apríla (WEBNOVINY) – Slováci budú učiť Indonéziu, ako pestovať pšenicu. Indonézska republika sa doteraz sústredila na pestovanie ryže ako základný potravinový článok.

Vplyvom globalizácie si však čoraz viac obyvateľov tejto ostrovnej krajiny obľúbilo aj cestoviny, chlieb či pizzu a pšenicu musia dovážať.

„Štatistiky ukazujú, že čoraz viac ľudí u nás konzumuje tieto druhy jedál. S ponukou na spoluprácu sme oslovili Slovensko, ktoré je známe svojimi odborníkmi v oblasti poľnohospodárstva,“ povedal veľvyslanec Indonézskej republiky na Slovensku Harsha E. Joesoef.

Memorandum o spolupráci podpísali na jeseň 2011 v hlavnom meste Jakarta za účasti najvyšších predstaviteľov krajiny a prezidenta SR Ivana Gašparoviča Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Osivo Zvolen a Univerzita Andalas so sídlom na Sumatre. Teraz spolupráca nadobúda reálne kontúry. V Indonézii sa podarili dva zbery úrody pšenice, ktoré tu experimentálne zasiali odborníci z Osiva Zvolen.

Od tohto týždňa je na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre päť indonézskych študentov, ktorí tu absolvujú trojmesačný študijný pobyt. „Sme veľmi vďační, že sme sem mohli prísť a dúfam, že v budúcnosti budeme vedieť pestovať pšenicu v Indonézii,“ povedala študentka Nurwanita Ekasari Putri. Každý semester budú prichádzať noví študenti. Tí sa potom majú stať vo svojej krajine odborníkmi na pestovanie pšenice.

„Pripravili sme im základný modul s názvom Program pestovania pšenice, v rámci ktorého budú mať v anglickom jazyku všetky potrebné predmety, ktoré sa dotýkajú tejto plodiny,“ povedal rektor univerzity Peter Bielik. Okrem teoretických vedomostí získajú prax v šľachtiteľských staniciach Osiva Zvolen. Podľa Bielika bude ďalšou úlohou hľadať vhodného dodávateľa na malú poľnohospodársku techniku, ktorá v Indonézii pre absentujúcu tradíciu v pestovaní pšenice chýba.

Výskum a pestovanie pšenice sa zameria na také odrody, ktoré majú potenciál ujať sa aj v podnebných pásmach Indonézie. „Skúšali sme to na experimentálnej báze a zber úrody v októbri 2011 sa ukázal byť ako veľmi úspešný, takže vyzerá to tak, že pšenica sa dá pestovať aj v tropických oblastiach. Výskum by sa mal zamerať na pestovanie múky vhodnej na rezance,“ povedal indonézsky veľvyslanec.

Generálny riaditeľ Osiva Zvolen Rudolf Zajac poukázal na to, že podnebie Indonézie dáva šancu až na dve úrody ročne, pretože tu nemajú zimu. Indonézska republika je s počtom obyvateľov 240 miliónov štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta a pestovanie pšenicu tu má podľa neho do budúcnosti obrovský potenciál.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM