Webnoviny - Svet

Slováci v Afrike už majú svoje pasy, chcú domov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Všetci siedmi Slováci, ktorých minulý týždeň zadržali za údajnú prípravu puču v Stredoafrickej republike, už majú naspäť svoje pasy. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Pasy Slovákom zadržiavali aj po tom, ako ich prepustili z väzenia po zistení, že sú to poľovníci s povolením. Skupina teraz čaká na možnosť odletu z krajiny, povedal Schwarzbacher

Siedmich Slovákov zadržala armáda minulú stredu v meste Nola na juhozápade Stredoafrickej republiky s odôvodnením, že sú žoldniermi a revolucionármi. V piatok ich síce pustili na slobodu, no stále im nevrátili pasy. Aj keď však cestovné doklady dostali naspäť, priletieť zo Stredoafrickej republiky naspäť do Európy nie je také jednoduché a zrejme sa im to podarí až niekedy v polovici týždňa.

Vojaci mužov zatkli vo chvíli, keď nakladali dve debny so zbraňami a muníciou. Po zatknutí ich odzbrojili a previezli do hlavného mesta Bangui, kde skončili v celách na miestnom veliteľstve.

Skupina mužov do africkej krajiny priletela legálne asi pred dvoma týždňami s tým, že sú investormi v lesníctve a poľnohospodárstve. Potom sa však objavili informácie, že ide o žoldnierov, ktorí sa mali pokúsiť destabilizovať situáciu v krajine. Niektoré zdroje uvádzali, že zatknutí sú poľovníci, ktorí nemali v krajine registrované zbrane a stali sa obeťou vypätej politickej situácie v republike. Po ich zadržaní sa zistilo, že išlo naozaj o poľovníkov s riadnym povolením na poľovačku.

Táto udalosť viedla k eskalácii napätia v krajine. Žiadny pokus o prevzatie moci sa oficiálne nepotvrdil. Zatknutie ale vystupňovalo psychózu v stredoafrickej metropole. V stredu ráno údajne v Bangui kolovali zvesti o pokuse o štátny prevrat. V Stredoafrickej republike momentálne panuje napätá atmosféra. Prezident Francois Bozizé po dlhom váhaní vypísal prezidentské voľby na 23. januára budúceho roka, hoci by sa podľa volebnej komisie mali konať už tento rok v októbri.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM