Rastislav Búgel Hokej

Slováci v NHL: Tatar s gólom a asistenciou, Hossov 1300. zápas

V dvanástich zápasoch NHL v noci na piatok sa bodovo presadili štyria slovenskí hokejisti.

Ilustračný obrázok k článku Slováci v NHL: Tatar s gólom a asistenciou, Hossov 1300. zápas

Dva body si pripísal Tomáš Tatar, ktorý sa gólom a asistenciou podieľal na víťazstve Detroitu na ľade Arizony 5:4 po samostatných nájazdoch. Richard Pánik rozhodol v 57. minúte svojím presným zásahom o triumfe Chicaga 2:1 na klzisku Ottawy.

Tatar strelil svoj 18. gól v sezóne, ktorým vyrovnal v 25. minúte na priebežných 2:2. Slovenský útočník sa presadil v početnej výhode, keď pohotovo dorazil puk do siete po odrazenej strele Mikea Greena. Zápas mal priebeh ako na hojdačke a dospel až do nájazdov, v ktorých rozhodol švédsky útočník Gustav Nyquist. Red Wings vylepšili svoju bilanciu v nájazdoch v tejto sezóne na 8:0 a naďalej živia maličkú nádej na postup do play off. Tatar bol na ľade takmer 18 minút a sedemnástou asistenciou v sezóne sa podieľal aj na treťom góle Detroitu. Kapitán Henrik Zetterberg strelil 324. gól v drese Red Wings a v klubovej histórii vyrovnal na šiestom mieste Norma Ullmana.

Pánik rozhodol o treťom víťazstve Chicaga za sebou, keď v presilovke po výbornej prihrávke Patricka Kanea strelou bez prípravy prekonal Mikea Condona v bránke Senators. Bol to jeho 18. presný zásah v sezóne, po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu. Z víťazstva „jastrabov“ sa tešil aj jeho spoluhráč Marián Hossa, ktorý nastúpil na svoj jubilejný 1300. zápas v základnej časti. Skúsený útočník dosiahol míľnik v Ottawe, kde pred 19-timi rokmi začal svoju kariéru v NHL. Tretí slovenský útočník v službách Blackhawks Tomáš Jurčo sa nezmestil do zostavy a duel sledoval z tribúny. „V poslednom čase hráme veľmi dobre a sebavedomo. Celý tím funguje perfektne, obaja brankári, všetky obranné formácie aj štyri útoky. Ešte stále sme však ďaleko od play off a musíme v poslednom mesiaci základnej časti ísť v každom zápase naplno,“ povedal pre nhl.com obranca „jastrabov“ Duncan Keith. Chicago hralo bez ruského útočníka Arťoma Anisimova, ktorý pre zranenie dolnej časti tela môže chýbať tri až štyri týždne.

Zo súboja dvoch skúsených slovenských obrancov vyšiel víťazne Andrej Sekera, ktorého Edmonton zdolal doma Boston s kapitánom Zdenom Chárom 7:4. Obaja zaznamenali po jednej asistencii. Pre Sekeru to bola 22. gólová prihrávka v sezóne, Chára zaznamenal 16. asistenciu a bodoval v treťom zápase za sebou. Okrem toho sa v závere druhej tretiny pobil so Zackom Kassianom, za čo inkasoval päťminútový trest. Mikrosúboj dvoch najproduktívejších hráčov NHL dopadol nerozhodne, keď po tri body zaznamenali Connor McDavid (0+3) aj Brad Marchand (1+2). Obaja majú na konte 79 kanadských bodov, Marchand je s 37 gólmi najlepším kanonierom súťaže. Edmonton zdolal v utorok Dallas 7:1 a minimálne sedem gólov v dvoch domácich zápasoch za sebou dal predtým naposledy 4. a 7. decembra 1988, keď vyhral 10:6 nad New Yorkom Rangers a 8:3 nad Quebecom Nordiques. „Som rád, že sa nám darí v ofenzíve, ale na druhej strane sme inkasovali štyri góly, čo je veľa,“ povedal pre nhl.com McDavid. Tréner Bruce Cassidy nehádzal vinu len na brankárov.

„Nevyšiel nám zápas ako tímu celkovo. Mali sme šance, keď sa zápas lámal, ale nevyužili sme ich a súper to potrestal,“ povedl kormidelník Bruins.

Tampa Bay nezvládla dôležitý duel s Torontom, ktorému podľahla hladko 0:5. Peter Budaj sa v súboji s divíznym rivalom dostal do hry v 27. minúte, keď po štvrtom góle vystriedal Rusa v domácej bránke Andreja Vasilevského. Slovenský brankár inkasoval zo šiestich striel jeden gól, keď ho prekonal James van Riemsdyk. Obranca Martin Marinčin sa nedostal do zostavy Maple Leafs. Toronto sa vďaka víťazstvu dostalo v tabuľke o bod pred Tampu a momentálne vlastní druhú voľnú kartu na postup do play off vo Východnej konferencii. „Javorové listy“ podržal dánsky brankár Frederik Andersen, ktorý chytil 33 striel a zaznamenal štvrtý shutout v sezóne. Tampa Bay nestrelila proti Torontu ani jeden gól prvýkrát od februára 1999. „Veľmi dobre sme korčuľovali a hrali s veľkou energiou. Vybojovali sme veľmi cenné body,“ povedal zámorským médiám tréner Toronta Mike Babcock.

Cenný triumf v boji o play off dosiahli hráči Los Angeles s Mariánom Gáboríkom, ktorí zdolali doma Buffalo 2:0. Slovenský krídelník odohral takmer 13 minút, na bránku Sabres vyslal päť striel, ale do štatistík sa nezapísal. Bezgólový stav zmenil na začiatku tretej časti veterán Jarome Iginla a víťazstvo poistil nováčik Adrian Kempe. V bránke Kings žiaril Jonathan Quick, ktorý zneškodnil 26 striel, zaznamenal prvý shutout v sezóne a 43. v kariére.

Winnipeg v zostave s Markom Daňom vyhral na ľade New Yorku Islanders 4:2. Slovenský útočník hral necelých 10 minút a zaznamenal tri strely. V druhej tretine mal obrovskú šancu zvýšiť skóre na 4:1 pre Jets, ale nemecký brankár Thomas Greiss jeho strelu zblízka fantasticky zneškodnil pravým betónom.

„Diabli“ z New Jersey zdolali Philadelphiu 6:2 a ukončili sériu prehier, ktorá trvala desať zápasov. Devils zdolali Flyers vo všetkých troch dueloch v tejto sezóne s súhrnným skóre 14:3. Tretie víťazstvo za sebou vybojovali hokejisti Nashvillu, keď bodovali na horúcom ľade Washingtonu. O triumfe 2:1 rozhodol v predĺžení Viktor Arvidsson.

Victor Rask a Teuvo Teräväinen rozhodli v záverečnej päťminútovke o víťazstve Caroliny nad Minnesotou 3:1. Wild prehrali tretíkrát za sebou. Vo výbornej sezóne pokračujú hokejisti Columbusu, ktorí zdolali Floridu 2:1 a vytvorili nový klubový rekord v počte domácich víťazstiev. V sezóne 2008/09 ich dosiahli 25, po triumfe nad Panthers majú už teraz doma bilanciu 26–9–1. Blue Jackets nazbierali 96 bodov, o dva menej ako líder celej NHL Washington. Trojzápasovú sériu prehier zastavil Dallas, ktorý zvíťazil vo Vancouveri 4:2.

Výsledky zápasov:

NEW JERSEY DEVILS – PHILADELPHIA FLYERS 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)

Góly: 19. Palmieri (Zajac), 26. Henrique (Bennett, Prout), 30. Blandisi (Severson, Zacha), 42. Hall (Zajac), 45. Henrique (Moore, Palmieri), 56. Hall – 17. Del Zotto (Voráček, Giroux), 32. Schenn (Gudas, Del Zotto). Brankári: Kinkaid – Mason (42. Neuvirth), strely na bránku: 29:18, 13.718 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – WINNIPEG JETS 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)

Góly: 1. Pelech (Tavares, Leddy), 42. Lee – 10. Little (Ehlers, Chiarot), 19. Little (Petan, Ehlers), 24. Perreault (Wheeler, Scheifele), 32. Lowry (Armia, Stuart), Brankári: Greiss – Hellebuyck, strely na bránku: 29:28, 13.700 divákov.

WASHINGTON CAPITALS – NASHVILLE PREDATORS 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 12. Connolly (Vrána) – 39. Neal (Fiala), 62. Arvidsson (Johansen, Josi). Brankári: Holtby – Rinne, strely na bránku: 23:24, 18.506 divákov.

CAROLINA HURRICANES – MINNESOTA WILD 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 5. Ryan (Hanifin, Stempniak), 57. Rask (Lindholm, Aho), 59. Teräväinen (Skinner) – 13. Mikael Granlund (Koivu). Brankári: Läck – Dubnyk, strely na bránku: 24:31, 10.894 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS – FLORIDA PANTHERS 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 36. Werenski (Anderson, Calvert), 40. Anderson (Johnson, Karlsson) – 19. Marchessault (Vanek, Petrovic). Brankári: Bobrovskij – Reimer, strely na bránku: 34:34, 14.921 divákov.

OTTAWA SENATORS – CHICAGO BLACKHAWKS 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Góly: 52. Turris (Karlsson, Hoffman) – 49. Keith (Panarin), 57. PÁNIK (Kane, Toews). Brankári: Condon – Darling, strely na bránku: 34:28, 18.638 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – TORONTO MAPLE LEAFS 0:5 (0:1, 0:4, 0:0)

Góly: 10. Polák (Bozak), 23. Rielly (Kadri, Marčenko), 23. Martin (Hunwick, Sošnikov), 27. Brown (Komarov, Nylander), 36. van Riemsdyk (Rielly, Marner). Brankári: Vasilevskij (27. BUDAJ) – Andersen, strely na bránku: 33:21, 19.092 divákov.

EDMONTON OILERS – BOSTON BRUINS 7:4 (4:2, 3:2, 0:0)

Góly: 5. Maroon (Eberle, SEKERA), 6. Maroon (McDavid, Draisaitl), 9. Pouliot (Desharnais, Nurse), 20. Slepyšev (McDavid, Nurse), 23. Nugent-Hopkins (Caggiula, Eberle), 27. Draisaitl, 35. Lucic (Draisaitl, McDavid) – 13. Pastrňák (Marchand, Spooner), 18. Marchand (Bergeron, CHÁRA), 25. Moore (McQuaid), 40. Krejčí (Marchand, Krug). Brankári: Talbot – Rask (23. Chudobin), strely na bránku: 36:36, 18.347 divákov.

VACOUVER CANUCKS – DALLAS STARS 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly: 14. Bärtschi (Trjamkin, Boucher), 40. Hutton (Markus Granlund, Horvat) – 9. Hemský (Elie, Nemeth), 20. Lindell (Klingberg, Spezza), 50. Seguin (Klingberg, Spezza), 56. Faksa (Shore). Brankári: Miller – Lehtonen, strely na bránku: 28:36, 18.865 divákov.

ARIZONA COYOTES – DETROIT RED WINGS 4:5 pp a sn (0:1, 2:1, 2:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 22. Vrbata (Dvorak), 24. Goligoski (Jooris, Doan), 48. Crouse (Jooris, Goligoski), 58. Chychrun (Rieder) – 9. Larkin (Sheahan, Athanasiou), 25. TATAR (Green, Athanasiou), 44. Green (Zetterberg, TATAR), 54. Zetterberg (DeKeyser), rozh. nájazd Nyquist. Brankári: Smith – Mrázek, strely na bránku: 26:33, 15.036 divákov.

LOS ANGELES KINGS – BUFFALO SABRES 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 41. Iginla (Kopitar, Brown), 55. Kempe (Doughty, Brown). Brankári: Quick – Lehner, strely na bránku: 36:26, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS – ST. LOUIS BLUES 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Góly: 18. Vlasic (DeMelo, Couture) – 17. Upshall, 26. Sanford (Bouwmeester, Barbašev), 49. Tarasenko (Steen, Pietrangelo), 59. Tarasenko (Schwartz, Parayko). Brankári: Dell – Hutton, strely na bránku: 20:36, 17.402 divákov.