Slováci v príprave na kvalifikáciu MS zdolali Austráliu

SPIŠSKÁ NOVÁ VES 22. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v Spišskej Novej Vsi v piatkovom prípravnom stretnutí pred budúcotýždňovým turnajom II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2010, ktorý sa uskutoční v dňoch 29. – 31. mája v Poprade, nad Austráliou 3:1 na sety. Zverenci trénera Emanueleho Zaniniho tak nadviazali na triumf spred týždňa, keď v prvom zápase v rámci prípravy na prvý z troch vrcholov sezóny zdolali v talianskej Mantove domáci výber 3:2. Pred spomínaným kvalifikačným turnajom pod Tatrami, kde sa družstvo okolo kapitána Michala Masného postupne stretne s Bieloruskom, Chorvátskom a Nemeckom (ďalej postúpia dva najlepšie tímy, pozn.), odohrajú Slováci ešte jeden prípravný duel. V sobotu 23. mája o 19.00 h sa práve v Poprade stretnú opäť s Austráliou.

Výsledok: Slovensko – Austrália 3:1 (15, –24, 16, 23) 106 min, rozhodovali: Drobňák, Hank, 1100 divákov

Zostavy: Slovensko: Piovarči, Masný, Ogurčák, Joščák, M. Nemec, L. Diviš st, libero Pipa (Zaťko, Kubš, Janušek, Bencz) Austrália: M. Young, Roberts, Passier, Edgar, Yudin, Zingel, libero Tutton (Dekker, Alexander, Bawden, Thwaite)

Slovenskí reprezentanti, ktorí sa prvýkrát v novej sezóne predstavili pred domácim publikom, začali súboj s Austráliou vo veľkom štýle. Dominovali v útoku aj na bloku a postupne si budovali náskok. Ten narástol po dvoch výborných podaniach Martina Nemca až na 7 bodov (20:13) a o osude úvodného dejstva bolo v tom okamihu už rozhodnuté. Odstup sa napokon zväčšil až na okrúhlych 10 bodov (25:15). Druhý set mal odlišný priebeh. „Protinožci“ sa zlepšili predovšetkým v útoku na sieti a vyšlo im aj zopár blokov, naopak, Slovákom v týchto momentoch viazla súhra. Náskok súpera narastal (17:12, 20:15 či 24:19), no ani za tohto stavu sa domáci nepoložili. Na podanie prišiel Masný a po štyroch blokoch Piovarčiho bolo zrazu 24:24. Potom však prišli dve chyby Slovákov a druhé dejstvo získal úradujúci majster Ázie. Zápas ako na hojdačke pokračoval aj v treťom sete. Zverenci talianskeho trénera Emanueleho Zaniniho viedli hneď v jeho úvode 5:0, svoj náskok si trpezlivou hrou budovali aj ďalej (11:4, 16:8, 19:10) a túto časť hry bez väčších problémov získali vo svoj prospech. Pozitívom bol tiež návrat rekonvalescenta Petra Janušeka na palubovku po zranení chrbta v treťom sete. Začiatok štvrtej časti sa veľmi podobal na tretí set – Slováci rýchlo vyhrávali 4:0. Ďalší priebeh však bol oveľa vyrovnanejší. Austrálčania sa neskôr dotiahli na jeden bod (13:14) a vzápätí sa dokonca ujali vedenia (16:15). V závere sa súperi naťahovali o každú loptu, viac umenia i šťastia bolo napokon na strane domácich, ktorí vyhrali štvrtý set 25:23 a celý zápas 3:1.

Priebeh zápasu:

1. set: 5:3, 10:5, 11:7, 16:10, 18:13, 20:13, 23:15, 25:15
  2. set: 4:5, 5:8, 8:15, 12:17, 15:20, 18:20, 19:24, 24:24, 24:26
  3. set: 5:0, 8:2, 11:4, 14:7, 16:8, 19:10, 21:13, 23:14, 25:16
  4. set: 4:0, 6:1, 8:3, 10:5, 14:13, 15:16, 18:18, 24:22, 25:23

Program slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov v najbližších dňoch: Prípravný zápas: 23. mája (sobota): Slovensko – Austrália (Poprad, 19.00 h)

Kvalifikácia mužov na MS 2010 (II. fáza) – Poprad: 29. mája (piatok): Nemecko – Chorvátsko (16.30), Slovensko – Bielorusko (19.00) 30. mája (sobota): Nemecko – Bielorusko (16.30) Slovensko – Chorvátsko (19.00) 31. mája (nedeľa): Chorvátsko – Bielorusko (15.00) Slovensko – Nemecko (17.30).