Slováci v príprave opäť neprehrali

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>RIGA 16. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v Rige vo štvrtkovom prvom z dvoch prípravných stretnutí v Lotyšsku nad domácim výberom 4:2. Zverenci Jána Filca v aprílovej príprave pred svetovým šampionátom vo Švajčiarsku ešte neprehrali. Zápas s Lotyšmi mali od prvých minút pod kontrolou, domáci sa presadili iba v presilovkách. Slováci dosiahli v sedemnástom vzájomnom zápase dvanáste víťazstvo. Odveta sa hrá v piatok od 18.00 h SELČ opäť v Rige.

Výsledok:

Lotyšsko – Slovensko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1) Góly: 20. Niživijs (Cipulis), 49. Lavinš (K. Redlihs) – 14. Marcel Hossa (J. Štefanka), 24. Tatar (Macho), 31. Švarný (Vydarený, Baranka), 59. Radivojevič (Š. Ružička) Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Zostavy: Lotyšsko: Naumovs – Pujacs, Galvinš, Lavinš, K. Redlihs, Sorokins, Jerofejevs, Sotnieks, Saviels – Cipulis, Vasiljevs, Niživijs – G. Džerinš, Cipruss, Darzinš – M. Redlihs, Berzinš, Jekimovs – Ankipans, Blinovs, A. Širokovs Slovensko: Staňa – Vydarený, Baranka, Graňák, Obšut, Kudroč, Smrek, Starosta, Švarný – Bartečko, J. Štefanka, Marcel Hossa – Radivojevič, Juraj Mikúš, Š. Ružička – Bartovič, Rastislav Pavlikovský, L. Nagy – Tatar, Macho, Surový

Lotyši síce v prvých sekundách zatlačili Slovákov pred Staňu, ktorý musel zasahovať už po 20 sekundách hry po akcii Cipulisa, to bolo z ich strany na dlhé minúty všetko. Domáci hráči sa v následnej presilovke k ničomu nedostali. V 3. min pri signalizovanom vylúčení dobre zakončoval Ladislav Nagy, ale pred brankárom Naumovsom sa nepresadil. Hre chýbalo väčšie tempo, oba tímy si vypracovali len minimum šancí a hráči strieľali len z väčších vzdialeností. Slováci mali puk častejšie na hokejkách. V 14. min si výborne v strednom pásme nakorčuľoval na Štefankovu prihrávku Marcel Hossa, pretlačil sa okolo jedného z Lotyšov, položil si aj Naumovsa a zasunul puk do bránky – 0:1. Slováci pokračovali v aktivite, v poslednej minúte úvodnej dvadsaťminútovky ich však pri presilovke domáci trocha zaskočili. Cipulisovu strelu ešte Staňa vykryl, na dorážku Niživijsa už nestačil – 1:1. Slovenských hráčov gól do šatne nezaskočil, v druhej tretine opäť kontrolovali vývoj duelu. V 24. min sa pred Naumovsom po vyrazenej Machovej strele ocitol nepokrytý Tatar a dostal svoj tím opäť do vedenia. V 32. min zabudli Lotyši na Ivana Švarného, ktorý naskakoval pri hre štyroch proti štyrom z trestnej lavice, a obranca Litvínova ponúknutú šancu výborne využil – 1:3. Slováci hrali dôrazne smerom dopredu, boli aktívni. Lotyši preverili Staňu vďaka aktivite prvého útoku, potom párkrát pohrozili pri presilovke, ale napokon mohli ešte inkasovať, keď pri vlastnom oslabení sa dostal do šance Bartečko. Slováci kontrolovali obrannú modrú, snažili sa podnikať nebezpečné protiútoky. V 46. min sa Niživijs a Vasiljevs rútili na Staňu, druhému menovanému však odskočil puk v rozhodujúcej chvíli. Zníženie mal na hokejke v presilovke Pujacs, jeho projektil však trafil iba ľavú slovenskú žŕdku. V 47. min v pokračujúcej početnej výhode sa napokon Lotyši presadili, Lavinšova tečovaná strela skončila v bránke – 2:3. Pobaltský tím zvýšil aktivitu, snažil sa dostať Slovákov pod tlak. Niživijs neuspel sám pred Staňom. Filcovi zverenci sa pred Naumovsa už nedostávali tak často ako v prvých dvoch tretinách. Slováci drámu nepripustili, po aktivite Ružičku sa dostal pred červenou čiarou k puku Radivojevič, jeho strela zápästím z ľavého kruhu prepadla Naumovsovi do siete – 2:4.