Lucia Lauková Správy

Slováci v zahraničí: Domov by ich prilákala práca pre prezidenta či na ministerstve

Podľa najnovších štatistík láka mladých Slovákov domov viac práca pre slovenský verejný sektor. Po návrate domov by najviac túžili po práci pre Kanceláriu prezidenta SR.

Ilustračný obrázok k článku Slováci v zahraničí: Domov by ich prilákala práca pre prezidenta či na ministerstve
Zdroj: TASR

Mladí Slováci žijúci v zahraničí majú záujem pracovať pre slovenský verejný sektor. Dokonca je to pre nich atraktívnejšie než práca pre súkromné firmy. Ukazujú to štatistiky neziskovej organizácie LEAF.

Žiadané práce

Po návrate domov by ich najviac lákala práca pre Kanceláriu prezidenta SR. Medzi žiadané patria aj práce pre Zastúpenie EK na Slovensku či ministerstvo hospodárstva. Radi by sa angažovali aj v Transparency International. Uviedla to Jana Trnovská z programu Slovak Professionals Abroad, ide o jeden z programov LEAF.

V biznis sektore boli najžiadanejšie príležitosti v US Steel Košice, Neulogy Ventures, Crowdberry a Forbes. „Menej populárnymi sú, žiaľ, technické pozície a príležitosti v regiónoch mimo Bratislavy,“ povedala Trnovská.

Nadštandardné príležitosti

LEAF sa s iniciatívami na Slovensku doteraz podarilo prepojiť 300 Slovákov v zahraničí. „V súčasnosti približne 50 ľudí, ktorí prešli naším programom, žije a pracuje na Slovensku,“ vysvetlila Trnovská s tým, že väčšina z nich je spokojná. Neziskovka sa snaží prinášať nadštandardné príležitosti, ktoré vedia konkurovať ponukám v zahraničí.

Slovak Professionals Abroad Program už šiesty rok pripravuje spolu s partnerskými organizáciami ponuku stáží a pracovných príležitostí určených pre Slovákov v zahraničí. „Tento rok sa nám podarilo vďaka viac ako 60 partnerom vytvoriť viac ako 90 atraktívnych pracovných príležitostí,“ dodala Trnovská.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM