Správy

Slováci vlani vyprodukovali viac ako dva milióny ton odpadu: Vytriedili necelých 30%

Separujete odpad? Ministerstvo životného prostredia zverejnilo čísla, ktoré sa týkajú objemu vyprodukovaného odpadu na Slovensku,

Ilustračný obrázok k článku Slováci vlani vyprodukovali viac ako dva milióny ton odpadu: Vytriedili necelých 30%
6
Galéria
Zdroj: OLO a.s.

Slováci v minulom roku vyprodukovali viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa im podarilo 623 000 ton, čo predstavuje takmer 30 percent. Na skládkach bolo uložených 62 percent. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR preto vidí možnosť zlepšenia systému odpadového hospodárstva. TASR o tom informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Minister životného prostredia László Sólymos poukázal na to, že MŽP zaviedlo povinnosť používania hnedých kontajnerov na bioodpad, spoplatnilo plastové tašky, ale aj presadilo nový zákon o poplatkoch za skládkovanie odpadov. „Odkedy som nastúpil na post ministra, robíme maximum v boji proti skládkam. Hľadáme a prijímame konkrétne opatrenia, aby sa odpad na Slovensku čo najviac oplatilo triediť a recyklovať. A v tomto boji nepoľavujeme,“ priblížil.

Cieľom novely zákona o odpadoch bolo podľa šéfa rezortu zvýšiť triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov a znížiť množstvo odpadov ukladaných na skládky odpadov. Pripomenul, že prísnejšie pravidlá dostalo prevádzkovanie i uzatváranie skládok odpadov. Podľa MŽP došlo aj k zjednoteniu postupu štátnej správy vo veci riešenia zodpovednosti za nezákonné umiestnenie odpadu.

V novembri tohto roku ministerstvo spustilo aj práce na zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek. Práve tie podľa zeleného rezortu predstavujú „výraznú záťaž pre životné prostredie“. MŽP tiež pripomenulo, že v súčasnosti je na ministerstve založená interná pracovná skupina. Jej hlavnou prioritou je zavedenie zálohovania. Šéf rezortu zdôraznil, že už začal rokovania s reťazcami a dotknutými výrobcami.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM