Zo zahraničia

Slováci vraj nedodali údaje o teroristovi včas: Konali sme promptne, reaguje ministerstvo vnútra

Pondelňajšia streľba v centre Viedne a útoky na ďalších piatich miestach si vyžiadali štyri obete a najmenej 22 zranených.

Ilustračný obrázok k článku Slováci vraj nedodali údaje o teroristovi včas: Konali sme promptne, reaguje ministerstvo vnútra
Zdroj: TASR/AP

Slovenské ministerstvo vnútra sa v piatok ohradilo voči rakúskou stranou medializovaným informáciám o pomalej súčinnosti slovenskej polície s rakúskou ohľadom poskytnutia informácií o 20-ročnom páchateľovi, ktorý útočil v pondelok vo Viedni.

Slovenské bezpečnostné zložky podľa ministerstva postupovali „promptne a profesionálne“. TASR o tom informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Vraj sme nereagovali

Na štvrtkovej tlačovej konferencii rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, viedenský policajný prezident Gerhard Pürstl a šéf Federálneho úradu na ochranu ústavy a boj proti terorizmu Franz Ruf uviedli, že slovenské bezpečnostné zložky poskytli nedostatočnú informáciu rakúskej strane, pričom žiadosť o doplnenie bola podľa nich vybavená až po dvojnásobnej písomnej výzve a telefonáte so žiadosťou o urgentnú odpoveď. K potvrdeniu totožnosti páchateľa malo podľa nich prísť 16. októbra.

Ministerstvo vnútra SR sa voči týmto správam ohradilo s tým, že slovenská polícia zaslala Europolu podrobné informácie o pokuse útočníka nakúpiť muníciu na Slovensku už 24. júla, a to tri dni po tom, ako k tomuto pokusu došlo. Europol následne podľa slovenského rezortu vnútra informoval rakúsku stranu.

Ministerstvo podľa hovorcu po neúspešnom nákupe munície poskytlo rakúskej strane aj fotografie osôb a motorového vozidla s evidenčným číslom Rakúska, na ktorom tieto podozrivé osoby mali prísť na územie SR.

Štyri obete

Rakúsko malo podľa ministerstva prijať informáciu 10. septembra. Následne informovalo slovenské zložky, že sa im podarilo stotožniť muža na fotografii, neskoršieho páchateľa teroristického útoku. Podľa ministerstva Slovensko rovnako poskytlo rakúskej strane na jej žiadosť doplňujúce informácie.

Pondelňajšia streľba v centre Viedne a útoky na ďalších piatich miestach si vyžiadali štyri obete a najmenej 22 zranených. Útočníkom bol podľa polície 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo.

Páchateľa polícia krátko po útoku zastrelila. Rakúsky minister vnútra v stredu potvrdil, že Fejzulai konal sám. K útoku sa neskôr prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM