Webnoviny - Svet

Slováci vrátili Bielorusom prehru

WEBNOVINY.SK

MOGILEV 21. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti v nedeľnom zápase základnej C-skupiny prestížnej Európskej ligy 2009 vrátili Bielorusom prehru zo soboty a po hladkom víťazstve 3:0 sa dostali opäť na čelo aktuálnej tabuľky. Slováci nastúpili bez Martina Nemca, ktorého však na poste univerzála výborne zastúpil Milan Bencz. V Európskej lige ešte odohrajú obhajcovia trofeje z minulého roka Slováci tri dvojkolá. Doma s Bieloruskom a Rakúskom a na záver v Rakúsku.

Výsledok: Bielorusko – Slovensko 0:3 (-18, –18, –18) 77 min, rozhodovali: Berdnikov (Rus.) a Kainulainen (Fín.), 800 divákov Zostavy: Bielorusko: Kurdziuk, Busel, Antanovič, Žezdryn, Akulič, Haramykin, libero Likharad (Kitun) Slovensko: Bencz, Kohút, Joščák, Janušek, Zaťko, L. Diviš st, libero Pipa

Už na predzápasovej rozcvičke si zranil lýtko nahrávač Michal Sládeček a pridal sa tak k maródovi Martinovi Nemcovi, ktorý pre problémy s krkom do hry vôbec nezasiahol. Slováci tak museli odohrať duel s desiatimi hráčmi. Napriek nepríjemnostiam pred začiatkom vstúpili do zápasu výborne. Hneď na začiatku po aute Akuliča viedli 2:0 a po delovej koncovke Milana Bencza 4:1. Zverenci trénera Emanueleho Zaniniho sa dostali na koňa a boli jasne lepším družstvom na ihrisku. Nahrávač Zaťko viedol útoky najmä cez ľavorukého diagonála Bencza, ktorý sa úspešne presadzoval. Hostia zvyšovali náskok a na prvom technickom oddychovom čase viedli hostia 8:4. Slováci pokračovali v dobrom výkone a po dvoch vydarených útokoch Diviša viedli 12:5 a neskôr dokonca 17:6. Bielorusi nevedeli nájsť recept na dobrú hru súpera, ktorý dominoval v útoku i v obrane. V koncovke úvodného setu síce dovolili Bielorusom dotiahnuť sa z 10:20 na 16:20, keď podával nahrávač Haramykin, ale dráma sa nekonala a Slováci vyhrali prvý set 25:18, keď setbal po nahrávke Martina Pipu premenil útokom Lukáš Diviš.

Úvod druhého setu bol vyrovnaný až do stavu 6:6. Potom Bencz výborne zablokoval útok domácich a o chvíľu už Slováci viedli 8:6. Tento náskok však dlho neudržali a domáci rýchlo vyrovnali. Potom dal eso Bencz, Diviš predviedol vydarený blok a Slováci opäť viedli o dva body – 11:9. Náskok si potom konštantnou hrou udržiavali až do druhého technického oddychového času, na ktorý odchádzali za stavu 16:14. Hneď po ňom sa dvoma bodmi z podania blysol Kohút, vzápätí ukázal svoje blokárske kvality Bencz a zrazu to bolo 20:14. Bielorusi potom znížili na 18:21, ale potom prišla ďalšia séria slovenských bodov v podaní Bencza a Joščáka a Slováci vyhrali aj druhý set 25:18.

Pohodu z druhého setu si Slováci preniesli aj do úvodu tretieho a po Januškovom ese viedli 4:2. Svoj náskok zvýšili dokonca na tri body, keď viedli 8:5, ale potom prišiel na servis domáci nahrávač Haramykin a Bielorusi vyrovnali na 8:8. Ani to však nevyviedlo dobre hrajúcich Slovákov z miery a po netradičnom útoku Kohúta z doskoku viedli 14:12. Vzápätí išiel Kohút na servis a Slováci spravili ďalšiu šnúru bodov na 18:12. V závere už nedali domácim šancu a aj do tretice vyhrali set 25:18, celý zápas teda 3:0. Najbližšie čaká „zaniniovcov“ rovnaký súper na domácom ihrisku. Odveta je na programe v závere budúceho týždňa v Humennom.

Aktuálna tabuľka C-skupiny:

1. Slovensko 6 4 2 14:7 10
  2. Bielorusko 6 4 2 13:12 10
  3. Rakúsko 6 2 4 11:13 8
  4. Portugalsko 6 2 4 7:13 8

Hlasy po stretnutí: Emanuele Zanini (tréner SR): „Boli to dva úplne rozdielne zápasy. V sobotu sme nehrali tak agresívne a koncentrovane ako v odvete. Robili sme veľa chýb a tým sme umožnili súperovi bodovať. V nedeľu to bolo úplne iné. Zmenili sme štýl servisu, prešli sme na plachtu a bolo to efektívne. Výrazne sa tým zlepšila aj naša hra na bloku. Chcel by som vyzdvihnúť charakter nášho tímu, pretože sa nám zranili dvaja hráči. S touto situáciu sme sa však vyrovnali a ostatní predviedli výborný a bojovný výkon. Nevyviedli nás z miery ani niektoré sporné verdikty rozhodcov a koncentrovane sme kráčali za naším cieľom. Gratulujem hráčom k víťazstvu, ukázali naozaj veľký charakter. Je to dôležité pre sebavedomie do budúcnosti, pretože sme mali na ihrisku veľa mladých hráčov.“

Emanuel Kohút (blokár SR): „Vedeli sme, že tam nebude Maťo Nemec a musíme zabojovať všetci na sto percent. Bolo to z našej strany oveľa živšie ako v sobotu, agresívnejšie, so srdcom a skončilo sa to 3:0. Máme jedno cenné víťazstvo a som rád, že sme Bielorusom pripravili prvú prehru v tejto hale.“

Martin Pipa (libero SR): „Tréner zvolil výbornú taktiku so servisom. Skákanou plachtou sme ich odtiahli od siete a potom sa lepšie bránilo v poli aj na bloku. Dnes zahrali naozaj výborne blokári, univerzál Milan Bencz a nahrávač Juro Zaťko.“

Juraj Zaťko (nahrávač SR a podľa organizátorov najlepší hráč zápasu): „Od začiatku sme súpera zatlačili, hrali sme agresívne. Bielorusi nám veľmi pomáhali svojimi chybami, počas celého zápasu sa od nás ani raz bodovo neodpútali. Bolo to jednoznačnejšie ako v sobotu.“