Webnoviny - Svet

SLOVAK AID: Slováci sa vrátili do juhosudánskeho Mapuorditu

WEBNOVINY.SK

Foto: Slovak AidBRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Slovenskí lekári z Trnavskej univerzity, ktorí pomáhajú v juhosudánskom Mapuordite, museli pre nepredvídateľnú situáciu svoje tamojšie pôsobenie prerušiť, no zase sa tam po referende vrátili.

Prvá dvojica tohto roka – lekár a sociálny pracovník – pricestovali do Sudánu 28. februára. Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity začala vysielať svoje tímy do Mapuorditu vo februári 2010, a to spravidla po dvojiciach v trojmesačných intervaloch.

Projektový tím sa skladá z lekára a lektora, ktorým býva ošetrovateľ, verejný zdravotník alebo sociálny pracovník. Obaja odborníci sa podieľajú na aktivitách, ktorých cieľom je zlepšenie zdravotného stavu populácie v oblasti Južného Sudánu. Primárnou úlohu lekára je zdravotnícka starostlivosť v miestnej nemocnici, avšak aktívne sa podieľa aj na iných komponentoch projektu, teda na vzdelávaní a výskumnej činnosti. Primárnou úlohou verejného zdravotníka, ošetrovateľa alebo sociálneho pracovníka je vzdelávanie v miestnej odbornej škole, vytvorenie modulov vzdelávacieho programu pre miestnych obyvateľov, účasť na výskumnom komponente projektu a podieľanie sa na poskytovaní zdravotníckej starostlivosti v nemocnici.

OBRAZOM: Južný Sudán si odhlasoval samostatnosť

Sociálna práca v teréne

Popri týchto činnostiach experti vykonávajú terénne verejné zdravotníctvo, ošetrovateľské činnosti alebo sociálnu prácu v danej komunite. Projekt má názov Rozvoj kapacít v ošetrovateľstve, pôrodnej asistencii a komunitnom zdravotníctve v špecifických podmienkach Južného Sudánu. Realizujú ho v Nemocnici Nepoškvrnenej Panny Márie v Mapuordite.

„Koncom roka 2011 projekt končí, ale my i lokálny sudánsky partner by sme chceli v aktivitách naďalej pokračovať,“ povedala pre agentúru SITA referentka pre zahraničné vzťahy fakulty Miroslava Targošová. Slovenskí odborníci poskytujú starostlivosť denne asi 100 hospitali­zovaným pacientom a zároveň denne vyšetrujú viac ako 70 pacientov v ambulancii. Počas obdobia dažďov bolo najčastejšie vyskytujúcim sa ochorením malária, ďalšími najčastejšími vyskytujúcimi sa ochoreniami boli infekcie horných a dolných dýchacích ciest, podvýživa, hnačkové a kožné ochorenia. Zaznamenal sa výskyt HIV/AIDS, evidoval sa ústup lepry ale zvýšený výskyt TBC. Slovenskí lekári zároveň robili aj operácie a v priebehu roka 2010 vyslala univerzita do Mapuorditu dvoch chirurgov, ktorí ošetrovali najmä strelné poranenia.

Vyučujú 26 študentov

Slovenskí odborníci sa zúčastňujú na výuke v miestnej odbornej škole v Mapuordite a v Rumbeku, ktorá poskytuje vzdelanie komunitným certifikovaným sestrám. Spolu vo všetkých ročníkoch je 26 študentov. Škola pôsobí v lokalite síce len tretí rok, ale záujem o štúdium prejavujú študenti aj z iných regiónov Južného Sudánu. Študentom umožnia praktickú výučbu v troch okolitých nemocniciach, a to Mapuordit Hospital, Rumbek Hospital a Yirol CUAMM Hospital. V priebehu roka univerzita pripravila materiály z oblasti verejného zdravotníctva pre vzdelávanie 25 ľudí z radov miestnych obyvateľov, momentálne pripravujú kurikulá z oblasti ošetrovateľstva a sociálnej práce.

Okrem výučby na odbornej škole sa Slováci podieľajú na výuke nemocničného personálu a pacientov, hlavne v oblasti hygieny, udržiavania čistoty a poriadku v nemocničnom areáli. Ďalej prebieha vzdelávanie obyvateľstva v antenatálnej starostlivosti, a to s problematikou hygieny v tehotenstve, ako bezpečne rodiť doma a podobne. Nemocnica Mapuordit prešla v minulom roku značnými zmenami týkajúcimi sa jej rozvoja – výstavbou nových oddelení, rozšírením oddelení a zvýšením počtu lôžok na 112. Rovnako zaznamenali rast počtu pacientov. Zvyšuje to úroveň nemocnice, ale rovnako i nápor na odborný personál, ktorého je z radov miestneho obyvateľstva stále málo.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM