Webnoviny - Svet

Slovak Telekom nemusí platiť pokuty PMÚ

WEBNOVINY.SK

Slovak TelekomFoto:Slovak TelecomBRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť Slovak Telekom, a.s. (ST) nemusí zaplatiť pokutu vo výške 29,4 mil. eur za zneužívanie dominantného postavenia na trhu ani pokutu 2,423 mil. eur za stláčanie marže pri tendri pre Ľudovú banku. Najvyšší súd SR totiž na svojom utorkovom pojednávaní potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave. Ten v obidvoch prípadoch zrušil rozhodnutia Protimonopolného úradu SR (PMÚ) v konaniach voči spoločnosti Slovak Telekom. Proti aktuálnemu rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR nie je možné sa odvolať.

Hovorkyňa PMÚ Alena Sedláková považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu za ďalšie zo série nekonzistentných a nepredvídateľných rozhodnutí súdu. "Protimonopolný úrad v podobnej veci rozhodoval už v minulosti, posudzoval rovnakú praktiku, dokonca rovnakého subjektu a vtedy najvyšší súd rozhodnutie úradu potvrdil. Dnes sa to nestalo, čiže je veľmi ťažké predvídať, ako súd rozhodne v budúcnosti,“ povedala Sedláková. Podľa nej je znepokojujúci aj fakt, že Najvyšší súd SR ruší aj také rozhodnutia PMÚ, ktoré sú v súlade s judikatúrou európskych súdov a iných národných súťažných inštitúcií. "Za týchto podmienok úrad nemôže plniť svoje poslanie, čiže chrániť prospech spotrebiteľov,“ dodala Sedláková.

V prípade zneužívania dominantného postavenia na trhu mala spoločnosť Slovak Telekom podľa PMÚ zneužiť svoju pozíciu tým, že v rokoch 2002 až 2005 nesprístupnila miestne vedenia svojim konkurentom ponúkajúcim telekomunikačné služby koncovým zákazníkom. Foto: SITA/Tomáš BenedikovičPMÚ uložil Slovak Telekomu za neposkytovanie prístupu k účastníckym vedeniam pokutu vo výške 29,4 mil. eur (885 mil. Sk) prvýkrát už v roku 2005. Po odvolaní Slovak Telekomu a druhostupňovom rozhodnutí úradu sa v roku 2006 firma obrátila v predmetnej veci na Krajský súd v Bratislave. Ten v septembri 2008 vydal rozhodnutie o zrušení pokuty, pričom prípad vrátil protimonopolistom na opätovné preskúmanie. PMÚ neskôr opäť vydal rozhodnutie, v ktorom uložil firme pokutu v rovnakej výške, pričom telekom sa opäť proti rozhodnutiu odvolal. V decembri minulého roku Krajský súd v Bratislave rozhodnutie úradu opätovne zrušil, pričom jeho verdikt teraz potvrdil aj Najvyšší súd SR.

V druhom prípade mala telekomunikačná spoločnosť v roku 2004 podľa úradu zneužiť svoje dominantné postavenie na trhu pri tendri pre Ľudovú Banku formou stláčania marže a obmedzenia hospodárskej súťaže. Stláčanie marže je cenová praktika, pri ktorej vertikálne integrovaná spoločnosť pôsobí súčasne na veľkoobchodnom i maloobchodnom trhu, má dominantné postavenie na veľkoobchodnom trhu a jej produkty sú potrebné na vstup na maloobchodný trh, na ktorom pôsobia aj jej konkurenti.

V roku 2005 a následne po opätovnom preskúmaní po vrátení súdom aj v roku 2008 Protimonopolný úrad SR rozhodol, že spoločnosť Slovak Telekom zneužila dominantné postavenie a uložil jej pokutu 2,423 mil. eur (73 mil. Skk). Najvyšší súd SR v aktuálnom rozhodnutí potvrdil rozsudok Krajského súdu v Bratislave a rozhodnutie PMÚ zrušil.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM