Webnoviny - Svet

Slovák víťazom prestížnej súťaže Electrolux Design Lab

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. septembra (WBN/PR) – Adrian Mankovecký, študent ateliéru Industrial Design VŠVU, je víťazom 9. ročníka medzinárodnej súťaže Electrolux Design Lab. Jeho riešenie spotrebiča budúcnosti s názvom Portable Spot Cleaner zaujalo porotu natoľko, že si odnáša výhru 5 000 eur a polročnú stáž v jednom z dizajnových centier Electrolux. Slovenský študent sa presadil v náročnej konkurencii 1 300 prác z celého sveta.

Po deviatykrát ponúkla súťaž Electrolux Design Lab možnosť mladým dizajnérom zamyslieť sa nad víziou spotrebičov budúcnosti. V tomto roku sa k slovu dostala téma domácich spotrebičov a mobility. Tú najlepšie uchopil podľa slov poroty práve Adrian Mankovecký.

Riešenie pre cestujúcich

Koncept spotrebiča, s ktorým Adrian bodoval v súťaži, nesie názov Portable Spot Cleaner. Potešil by sa mu nejeden dovolenkár alebo človek na pracovnej ceste. Dve časti prenosného čističa škvŕn sa od seba oddelia a vloží sa medzi ne časť odevu. Jeden zo štyroch automatických programov odstráni nepríjemný zápach alebo škvrnu pomocou negatívne nabitých iónov a pary. Energiu zariadenie čerpá z bio batérie, vyrobenej na báze cukru.

Londýnske finále

Spomedzi ôsmich finalistov ohodnotila odborná porota ako 2. najlepší koncept Ribbon od austrálskeho dizajnéra Enza Kocaka. Trojicu najúspešnejších uzatvára Smoobo od Roseanne de Bruin z Nového Zélandu. V online hlasovaní vyhrala Mobilná mikrovlnná rúra Onda, koncept amerického študenta Matthewa Schwartza.

Spoločnosť Electrolux je popredným výrobcom domácich spotrebičov a spotrebičov pre profesionálne využitie. Ročne predáva viac ako 40 miliónov výrobkov zákazníkom vo viac ako 150 krajinách. Spoločnosť sa zameriava na inovácie, ktoré sú navrhnuté na základe dôkladného poznania potrieb zákazníkov, od bežných spotrebiteľov po profesionálov. Sortiment výrobkov Electrolux zahŕňa chladničky, umývačky riadu, práčky, sporáky, malé domáce spotrebiče a vysávače predávané pod renomovanými značkami Electrolux, AEG a Zanussi. V roku 2010 dosiahla skupina Electrolux objem predaja vo výške približne 11 miliárd EUR a zamestnávala 52 000 zamestnan­cov. Viac informácií o skupine Electrolux nájdete na www.electrolux.sk alebo v tlačovom centre http://newsroom.electrolux.com/sk.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM