Webnoviny - Svet

Slovanská epopej možno skončí na hlavnej stanici v Prahe

WEBNOVINY.SK

ODPORÚČAME:

Slovanská epopej od Muchu musí do Prahy

Slovanskú epopej do Prahy zatiaľ nepresťahujú BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Slovanskú epopej českého secesného maliara Alfonsa Muchu by mohli vystaviť v priestoroch hlavnej železničnej stanice v Prahe.

Vyplýva to zo štúdie priorít rozvoja a vízií hlavného mesta Českej republiky. S touto myšlienkou súhlasí tiež vnuk slávneho umelca John Mucha.

„Vieme, že takáto štúdia existuje a je to veľmi zaujímavá myšlienka. Ak by došlo k dohode všetkých strán, tak by pán Mucha súhlasil,“ uviedla pre agentúru Mediafax Simona Krištofková z Muchovej nadácie.

Zo spomínanej štúdie vyplýva, že pražská stanica je jednou z možných variant, kde by slávne dielo mohli ľudia obdivovať. S týmto nápadom súhlasí aj spoločnosť Grande Stazioni, ktorá priestory stanice opravuje. „Myšlienka umiestnenia Slovanskej epopeje na pražskej hlavnej stanici je veľmi zaujímavá. Obrazy by sa mohli umiestniť v secesnej Fantovej budove, takže by došlo k stretnutiu dvoch secesných majstrov, architekta Josefa Fantu a maliara Alfonsa Muchu. Sme pripravení o tejto myšlienke rokovať,“ uviedol hovorca spoločnosti Grande Stazioni Martin Hamšík.

Podľa jeho slov je stanica atraktívnym miestom, pretože sa nachádza v centre mesta a denne jej priestory prejde takmer 100-tisíc ľudí.

Vedenie mesta chcelo Slovanskú epopej, ktorá je cyklom 20 veľkoformátových obrazov zobrazujúcich dejiny Čechov a ostatných slovanských národov, umiestniť v priestoroch Jazdiarne Pražského hradu. Rokovania však stroskotali, pretože oprava tohto objektu by si vyžiadala príliš vysokú čiastku.

Ďalším dôvodom záporného stanoviska Správy Pražského hradu bol tiež fakt, že tento priestor slúži ako depozitár a Pražský hrad nemá za tieto priestory žiadnu náhradu. Predstavitelia mesta však v budúcnosti chcú o tejto variante aj naďalej rokovať.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM